Szkolenia online, webcasty, webinary – podsumowanie dyskusji

Dziękuję osobom, które włączyły się w dyskusję na temat słownictwa. Odbyła się ona na Golden Line i blogu Szkolenia XXI wieku.

Nazwy, o które pytałam, to: webcast, webinar, szkolenie online. Jakie wnioski?

Myślę, że warto rozróżniać pomiędzy typami wydarzeń online, choćby po to by Klient wiedział czego może oczekiwać. Jeśli zgłosi się na szkolenie online, to musi być pewien, że nie otrzyma wykładu typu webinar.

W dyskusjach padły wątpliwości co do sensowności stosowania kryterium jakim jest liczba uczestników. Dlatego w definicjach wyraźnie zaznaczę, że chodzi o pokazanie skali a nie próbę podziały typu „Jeśli w wydarzeniu bierze udział 13 osób, to nie jest to szkolenie lecz webinar”.

Dlatego finalnie będę używała następujących pojęć:

Warsztaty online (zamiast szkoleń online) – spotkania w sieci, których celem jest przekazanie i przećwiczenie pewnych treści, w małych grupach, pozwalających na dużą interaktywność (ćwiczenia, rozmowa na żywo a nie tylko za pomocą chatu).

Webinar – spotkania w sieci, których celem jest przekazanie pewnych treści, w małych bądź dużych grupach, z ograniczoną interaktywnością (głównie chat, ankieta).

Webcast – zgodnie z sugestią Piotra Maczugi webcast „odnosi się do technologii (czegokolwiek by ona nie dotyczyła: spotkań, seminariów, szkoleń)”. Także wikipedia podaje podobną definicję „Webcast − jest terminem używanym do określenia produkcji, transmisji i dostarczania prezentacji zawierających video, dźwięk oraz tekst poprzez przeglądarkę internetową. Odbiór nadawanej transmisji odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli w skrócie „na żywo””.  Tak więc rezygnuję z słowa webcast jako określenia dla dużych prezentacji online.

Reklamy

One thought on “Szkolenia online, webcasty, webinary – podsumowanie dyskusji

  1. Pingback: Webinar webinarowi nie równy | Webinar, webcast, e-learning – blog Marty Eichstaedt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s