Dim Dim Pro – przetestowany program do webinarów i warsztatów online

Uwaga: od 15.03.2011 DimDim przestanie działać, gdyż został wchłonięty przez SalesForce.com i zostanie włączony do narzędzi na platformie Chatter wspierającej pracę zespołową.

Dim Dim Pro to narzędzie, które testowałam na czterech webinarach w lipcu i sierpniu tego roku. Test zdany z małym „ale”. Oto detale, ale najpierw o tym, co było dla mnie ważne.

Przede wszystkim zwracałam uwagę na możliwość prowadzenia zarówno webianrów (czyli bardziej przekaz wiedzy) jak i warsztatów online (czyli przekaz i przetestowanie wiedzy, interaktywna współpraca trenera z uczestnikami). Ważne były dla mnie także łatwość obsługi i jakość kontaktu z help deskiem.

Dim Dim występuje w czterech wersjach: Free, Pro, Webinar, Enterprise. Porównanie wszystkich wersji wraz z różnicami w stosunku do Webexa i GoToMeeting znajdziesz tu.

Wersja testowa (30 dni dostępu), czyli DimDim Pro daje przede wszystkim możliwość nagrywania eventu w sieci, co można następnie fajnie wykorzystać do późniejszej promocji innych webinarów.

Tworzenie webinaru w Dim Dim to bułka z masłem. Dwa wielkie przyciski zapraszają do tworzenia spotkania lub do jego rozpoczęcia.

Wątpliwości może budzić jedynie fakt, że nie można zaimportować adresów zapraszanych osób bezpośrednio z programów pocztowych. Oczywiście w wypadku webinarów, gdzie liczymy na zgłoszenia z internetu, nie ma to znaczenia.
Pułapką przy tworzeniu spotkania jest czas! Program automatycznie ustawia się na czas amerykański. Trzeba więc nie tylko wybrać z listy wyboru właściwą godzinę ale i z kolejnej listy – strefę czasową!
Kolejna pułapka to organiczona ilość znaków w agendzie spotkania do 256! Najpierw przeżyłam duże zdziwienie a potem uznałam, że to nawet fajna metoda, aby się nie rozpisywać, tylko krótko i na temat zaprosić uczestników.

DimDim Pro oferuje cztery możliwości pracy z uczestnikami:
– dzielenie ekranu,
– pokazywanie prezentacji,
– pracę na wirtualnym flipcharcie,
czyli whitboard
tzw. websafari, czyli wejście do internetu z okienka DimDim’a i pokazywanie stron www uczestnikom.

Gdy prezentacja do webinaru zostanie wgrana (ok. 15 min – 60 slajdów), to trener widzi slajd w centrum ekranu a z boku podgląd kilku kolejnych. Dzięki temu nie traci się wątku prowadząc prezentację. Niektóre slajdy, już w czasie werbinaru, ładowały się z małym opóźnieniem, co powodowało we mnie mały dyskomformt.

Whiteboard jest wyposażony w duuuużo różnych narzędzi pozwalających rysować, kolorować i stawiać znaczki. Moje wrażenie – nawet za dużo tych narzędzi do rysowania i pisania.

Nagranie (jeśli zdecydujemy się na włączenie tej funkcji) webinariu przychodzi mailem po jego zakończeniu. Otrzymujemy możliwość odsłuchania nagrania umieszczonego na serwerze Dim Dim lub ściągnięcie pliku na dysk komputera. W pdfie przychodzi zapis czatu.

Czego w DimDim nie ma?

– Nie ma narzędzia do ankiet i testów, choć wprawny trener może sobie z tym poradzić prosząc uczestników o zaznaczanie swoich preferencji (dzięki funkcji whiteboard) na wcześniej przygotowanym slajdzie. Można wtedy „na oko” ocenić np. opinię grupy na jakiś temat.
– Brakuje mi w ikonkach emocji oklasków i śmiechu. To fajne przyciski, które występują np. w Sabie i Ilink. Pozwalają uczestnikom wyrażać emocje, co pozytywnie wpływa na dynamikę webinaru czy warsztatu online.
– Brak wirtualnych pokoi pracy, ale to już rzeczywiście wyższa szkoła jazdy. Możliwość tworzenia przez trenera wirtualnych pomieszczeń i rozlokowania w nich uczestników, po to by pracowali w małych grupach, to rozwiązanie, które znam z Saby. Bardzo przydatne ale ekskluzywne.

O czym warto jeszcze pamiętać?
– Serwer Dim Dim stoi w USA. Przekaz musi więc trafić z mojego komputera w Europie via USA do uczestników w Europie. Powoduje to opóźnienie w dostawie głosu. Przy webinarach można z tym żyć, przy warsztatach online – jest to mało komfortowe, szczególnie, gdy trener udziela głosu uczestnikom.

– Dwie śmieszne niedogodności, ale to właśnie niuanse budują zadowolenie klienta:
a) Gdy się korzystałam z funkcji websafari, to uczestnicy i trener otrzymują obcięty obraz strony. Każdy uczestnik i trener dla siebie muszą kliknąć na opcję „full screen”, aby widzieć całość strony, po której trener serfuje.
b) Gdy jest włączone nagrywanie, nie można nadać innej osobie praw moderatora, trzeba przerwać nagrywanie. Nie jest także nagrywane, to co powstaje w czasie pracy na whiteboardzie (i swoją drogą chyba właśnie prowadząc w tym tygodniu wywiad z Martinem Schulzem przez Dim Dim byłam w funkcji whiteboarda i mimo, że kliknęłam nagrywanie i paliła się lampka oznaczająca nagrywanie, to nagranie się nie utworzyło).

Dim Dim to produkt amerykański i regularnie gości w czołówce narzędzi do prowadzenia webinarów. Widać także, że jest intensywnie rozwijany a obsługa klienta dyskretnie o sobie przypomina oferując pomoc i pytając o opinię.

Dostępna jest tylko angielska wersja językowa, podobnie z supportem technicznym i obsługą klienta. Kontaktowałam się przez czat z Dim Dimem. Rozmowa OK, niestety nadal czekam na wyjaśnienie ważnej dla mnie kwestii, choć obiecano mi kontakt dwa dni wcześniej.

Ceny:
– wersja Free do 20 uczestników
– wersja Pro – 25 usd / m-c
– wersja Webinar – 65 usd / m-c
– wersja Enterprise – cena za zapytanie.

Możliwość opłaty rocznej, wtedy klient otrzymuje rabat.

Relację jednego z uczestników, Piotra Maczugi, który wziął udział w jednym z webinarów, możecie przeczytać tu.

Podsumowując:
-wystarczający  do prowadzenia webinarów i średniozaawansowanych warsztatów online dla znajomych lub w obrębie małej firmy
– opóźnienie w dochodzeniu dźwięku raczej nie zachęca do stosowania komercyjnego
– warto śledzić poczynania DimDim’a, bo firma prężnie działa i może kiedyś jakiś serwer w Europie stanie?

Share

Reklamy

One thought on “Dim Dim Pro – przetestowany program do webinarów i warsztatów online

  1. Pingback: Plany na Nowy Rok | Webinar, webcast, e-learning

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s