„Od 10 lat prowadzę webinary i warsztaty online” – wywiad z Lore Reß

Lore Reß może powiedzieć o sobie „Od 10 lat prowadzę webinary i warsztaty online”. Pracując w branży IT była przy tym jak rodził się internet, którego jest obecnie zaawansowaną użytkowniczką. Zna niemiecki rynek szkoleń jak nikt inny prowadząc szkolenia dla trenerów online i doradzając firmom jak korzystać z webinarów. Prowadzi firmę Daten + Dokumentation.

Oto wywiad z Lore na temat jej pracy oraz doświadczeń z rynku niemieckiego. W wywiadzie padają takie sformułowania jak szkolenia online, warsztat online czy też webinary. Wszystkie dotyczą szkoleń prowadzonych przez trenera przez internet w czasie rzeczywistym. Pozwalam sobie na tę dygresję, bo im głębiej wchodzę w świat e-learningu, tym więcej doświadczenia z różnym rozumieniem hasła „szkolenia online”. Dlatego chucham na zimne 🙂

Marta Eichstaedt (ME): Czy w swojej praktyce zawodowej prowadzi Pani raczej webinary czy warsztaty online?

Lore Reß (LR): Prowadzę zarówno webinary jak i warsztaty online. Webinary są dla mnie narzędziem informacyjno-marketingowym a warsztaty online to formy płatne, na których po prostu zarabiam.

ME: Jak długo prowadzi Pani webinary i warsztaty online?

LR: Od 2000 roku, a więc już 10 lat.

ME: Jaki było Pani pierwsze spotkanie z tą formą nauki? I kiedy to było?

LR: W 2000 r. po raz drugi zrezygnowałam z pracy na etacie i założyłam swoją działalność gospodarczą. Wtedy byłam zafascynowana szkoleniami online prowadzonymi w czasie rzeczywistym.

ME: Co Panią przekonało do tej formy szkoleń, tak że do dziś je Pani prowadzi?

LR: To że pozwalają w łatwy sposób komunikować z innymi za pomocą internetu, rozmawiać, współpracować.

ME: Jak dziesięć lat temu wyglądały rozmowy z klientami na temat wprowadzenia szkoleń online do ich organizacji? Czy dziś inne tematy są ważne w takich rozmowach?

LR: W pierwszych latach musieliśmy prowadzić dużą ilość działań informacyjnych. Wiele firm nie wierzyło, że można prowadzić szkolenia przez internet. Dziś jest już łatwiej, jednakże trzeba przekonywać klientów jak ważne jest szkolenie trenerów szkoleń online zanim zaczną pracować tą metodą.

ME: W jaki sposób dziś Pani Klienci wykorzystują webinary i warsztaty online?

LR: W wielu wypadkach webinary są wykorzystwane jako narzędzia marketingowe, ale także za ich pomocą prowadzone są szkolenia. Główne obszary zastosowania to szkolenia produktowe, IT i językowe. Umiejętności miękkie są niezbyt często tematem webinarów i warsztatów online.

ME: Jak często w porównaniu z innymi formami szkoleń niemieckie firmy korzystają ze szkoleń online?

LR: Firmy nadal korzystają z tej formy szkoleń w zbyt małym zakresie. Nie mogę podać dokładnych danych liczbowych. O tendencjach mówi raport MMB-Trendreport (przyp. ME – streszczenie raportu pojawi się w kolejnym poście).

ME: Czy webinaria i warsztaty online są u Pani klientów uzupełniane szkolenami tradycyjnymi lub e-learningowymi (np. WBT, CBT), czy zna Pani projekty prowadzone tylko metodą synchronicznych szkoleń online?

LR: W większości przypadków sesje online są łączone z innymi metodami nauki.

ME: Czy w Niemczech są pewne branże, w których ze szczególną intensywnością wykorzystuje się webinary i warsztaty online?

LR: Moim zdaniem – nie.

ME: Na co muszą zwracać uwagę firmy, które chcą wprowadzić synchroniczne metody szkoleń online?

LR: Powinny się dobrze do tego przygotować kształcąc swoich trenerów online, gdyż taka forma nauki wymaga innych kompetencji niż w wypadku szkoleń tradycyjnych. Przy wyborze programu do szkoleń online należy zwracać uwagę nie tylko na cenę i technologię ale i na jego użyteczność (usability) pod kątem pracy trenera i uczestnika.

ME: Czy może Pani opowiedzić o przypadku zakończonego skucesem zastosowania webinarów lub / i warsztatów online u Pani klientów?

LR: Jest mi trudno podać taką historię, gdyż ja kształcę głównie trenerów wewnętrznych ale na ostatnich targach Learntec 2010 (w Karlsruhe – przyp. ME) spotkało mnie bardzo przyjemne przeżycie. Prowadziłam prelekcję na temat szkoleń online wraz z dwójką moich byłych „uczniów”.

ME: Jaki wpływ na wykorzystanie szkoleń online będzie miał rosnący udział narzędzi web 2.0 w procesach nauki w przedsiębiorstwach (Wikis, Blogi, Microblogging, ect.)?

LR: Moim zdainem niewielki, gdyż te narzędzie stosowane są w innych obszarach i mają inne cele.

ME: Jakich programów do webinarów i warsztatów online Pani używa?

LR: W zależności od potrzeb klienta stosuję SabaCentra, WebEx, AdobeConnect, Spreed ale także i inne.

ME: Jak Pani zdaniem wygląda przyszłość webinarów i warsztatów online w Niemczech?

LR: Ten segment będzie się rozwijał. Należy jednak pamiętać, że Niemcy kochają samochody i chętnie podróżują nimi na szkolenia. W firmach, które kładą nacisk na redukcję kosztów, częściej stosowane są szkolenia online.

ME: Dziękuję za rozmowę 🙂

Share

Reklamy

2 thoughts on “„Od 10 lat prowadzę webinary i warsztaty online” – wywiad z Lore Reß

    • Dziękuję 🙂 E-learning w sensie korzystania z platform typu LMS (czyli szkolenia asynrchroniczne) jest popularny w Niemczech. To o czym mówi Lore w wywiadzie, to rzeczywiście tylko webinary i warsztaty online, czyli e-szkolenia synchroniczne. Te już znalazły swoją niszę na rynku, ale jest to rzeczywiście tylko nisza. Lore mówiła mi, że na początku swojej działalności głęboko wierzyła, że trenerzy prowadzący szkolenia tradycyjne będą zachwyceni sychnronicznymi szkoleniami online. Jednak okazało się, że nie lubią wprowadzać do swojej pracy nowości tego typu. A życie pokazało, że klientami na webinary i warsztaty online są firmy chcące zwiększać efektywność szkoleń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s