DimDim 6.0 Pro – wyniki testów programu do webinarów

Uwaga: od 15.03.2011 DimDim przestanie działać, gdyż został wchłonięty przez SalesForce.com i zostanie włączony do narzędzi na platformie Chatter wspierającej pracę zespołową.

Przedstawiam moje wyniki testów DimDim Pro 6.0 i moją opinię na temat tego oprogramowania. Zapraszam do dzielenia się waszymi doświadczeniami i komentarzami dotyczącymi tego softu.

Załączone do postu obrazki można powiększyć klikając w nie.

1. Zanim zaczniesz

DimDim oferuje szeroko zakrojoną pomoc dla użytkowników. Na stronie internetowej DimDim można sprawdzić, czy łącze oraz komputer są wystarczające, aby program działał oraz wytestować swoją kamerę i mikrofon.
software do webinarów, programy do webcastów, dimdimMożna korzystać z sześciu rodzajów interaktywnego wsparcia: instruktaży video, forum, pomocy online, darmowych szkoleń, bazy wiedzy i bloga oraz ściągnąć instrukcję obsługi programu w postaci pdfu (choć ta mnie zawiodła – część z ekranów ilustrujących ją pochodzi z poprzedniej wersji DimDim’a, przez co staje się ona mniej czytelna).

Ja sama skorzystałam z instruktażu online. O umówionej wcześniej godzinie połączyłam się z konsultantką DimDim’a za pomocą Skypa i zostałam przeszkolona w obsłudze programu.

Na stronie DimDim łatwo znajdziesz przyciski Sign Up, dla tych którzy chcą po raz pierwszy skorzystać z programu i Sign In, dla tych którzy już mają login i hasło dostępu.

Warto też o tym pamiętać, że DimDim występuje tylko w wersji angielskiej.

2. Zapraszanie uczestników

Wielki niebieski przycisk „Schedule” wita każdego administratora webinaru. Spotkanie można także rozpocząć natychmiast bez wielkiego planowania, korzystając z zielonego przycisku „Start”. Tworzenie zaproszeń w DimDim idzie sprawnie, gdyż użytkownik jest prowadzony przez program. Warto jednak pamiętać, że DimDim oferuje kilka opcji zapraszania gości. W zależności czy jest to otwarty dla wszystkich webinar, czy też zamknięte szkolenie albo spotkanie biznesowe – musisz mieć świadomość, że warto a może nawet trzeba stosować inne narzędzia.

W wypadku otwartych webinarów fajne rozwiązania to: możliwość ustawienia „Features”, czyli opcji programu, które mają być aktywne w czasie webinaru oraz automatycznie tworzący się widget, który można następnie wkleić na stronę www, by reklamować webinar i dać uczestnikom możliwość rejestracji. Pozwala także na polecanie webinaru w mediach społecznościowych. Istnieje także możliwość skopiowania adresu URL tworzonego spotkania do własnego maila z zaproszeniem.

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Kłopot sprawiały mi: wbudowany szablon zaproszenia, głównie przez liczbę znaków w polu „agenda”, która jest ograniczona do 256 (nie sprawdza w webinarach, gdzie w zaproszeniu trzeba umieścić agendę i informacje techniczne dla uczestników). Nie ma także licznika znaków, więc trzeba albo pisać np. w Wordzie albo liczyć na to, że się akurat uda. Nie ma także podglądu zaproszenia ani możliwości stworzenia go tylko w języku polskim.

ALE… istnieje możliwość dostosowania zaproszenia do własnych potrzeb. Wystarczy wsoftware do webinarów, program do webcastów, DimDim panelu administratora, wejść na zakładkę „Preferences” następnie „Features” i kliknąć „Send Invites Using Local”, następnie „Save”. W czasie tworzenia webinaru pojawi się nam wtedy okno lokalnego programu pocztowego, które umożliwi wysyłkę zaproszeń – tak przynajmniej mówi instrukcja. Na moim komputerze to nie zadziałało, ale jestem prawie pewna, że to z powodu braku skonfigurowania programu pocztowego (używam bowiem tylko poczty Gmail, którą odbieram z serwera Googla).

software do webinarów, program do webcastów, DimDimZaproszenie (wysyłane za pomocą wbudowanego formularza DimDim’a) przychodzące na mail wygląda tak jak na obrazku. Zaletą jest możliwość dodania z poziomu zaproszenia terminu do kalendarza w Outlooku. Wadą – oprócz zaproszenia docierającego do uczestnika w polsko-angielskiej wersji językowej, jest także brak możliwości dodania terminu do kalendarza w Google.

DimDim oferuje organizatorom spotkań możliwość zapraszania uczestników ad hoc, bezpośrednio już z otwartego pokoju spotkań. W tym wypadku można nawet zaimportować kontakty z programów pocztowych. Jest to świetne rozwiązanie do spotkań biznesowych organizowanych przez DimDim.

3. Zaczynamy i prowadzimy webinar

software do webinarów, program do webcastów, DimDimWchodząc jako trener czy tez prowadzący do wirtualnego pokoju w DimDim 6.0 Pro program pyta od czego chce my zacząć webinar: od prezentacji, stosowania interaktywnej tablicy czy też dzielenia ekranu. Nie musisz wybierać żadnej opcji – wystarczy kliknąć krzyżyk w górnym prawym rogu, aby zobaczyć panel administracyjny trenera.

software do webinarów, program do webcastów, DimDimDimDim 6.0 Pro w porównaniu do poprzedniej wersji został wzbogacony o możliwość tworzenia ankiet / testów (Share Polls) oraz prezentowania filmów np. z You Tube lub zdjęć z Picassa (musisz posiadać „embed code or YouTube video URL lub URL z Picassa” – Share Mushup). Tu duży krok w rozwoju DimDim’a.

Oprócz tego trener lub prowadzący spotkanie ma do dyspozycji dzielenie dokumentów(Share Document), ekranu (Share Screen) oraz tablicy interaktywnej (Share Whiteboard).

W czasie webinaru trener może przełączać się między wszystkimi powyższymi opcjami.

Wersja 6.0 Pro pozwala także na dodanie swojego logo do interface’u widocznego dla uczestnika webinaru (patrz obrazek powyżej, gdzie widzisz moje logo pod listą uczestników).

Widok programu z punktu widzenia trenera jest następujący:

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Widok programu z punktu widzenia uczestnika – zwróć uwagę na lewą górną część ekranu. Przy okazji obsługa prywatnego czatu oraz rysowanie na interaktywnej tablicy:

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Ważną opcją jest nagrywanie. I tu uwaga! DimDim nagrywa, ale … tylko prezentację (głos trenera + slajdy). Jeśli w czasie webinaru na slajdzie coś narysujesz lub przełączysz się w tryb ankiet czy też tablicy interaktywnej – gromadzone tam informacje NIE nagrają się. Musisz ocenić, czy taka funkcjonalność jest wystarczająca do Twoich potrzeb.

Nagranie jest zachowywane na serwerach DimDim’a a prowadzący po zakończeniu spotkania otrzymuje link, do nagrania (można je odtworzyć lub zapisać plik na dysku).

Zachowywana jest także korespondencja na czacie, tak że każdy uczestnik może następnie otrzymać link do tych materiałów.

Poza tym DimDim działa bardzo zgrabnie. Ma narzędzia do rysowania, czat (to co napiszesz w oknie czatu widzą wszyscy. Aby wysłać prywatną wiadomość znów trzeba sięgnąć do rozwijanego menu przy swoim nazwisku i wybrać opcję „Chat Privately” – wspominałam o tym przy ostatnim screenshocie) oraz ikony stanu (zgadzam się, nie zgadzam się, muszę wyjść, itp.) Pewną niedogodnością jest to, że ikony są schowane w rozwijanej liście dostępnej przy nazwisku każdego uczestnika oraz, że w nowej wersji 6.0 nie dodano ikon oklasków czy też uśmiechu. które zawsze bardzo fajnie wzbogacają warsztaty online i komunikację w ich czasie.

Wygodny jest zegar, w górnym prawym rogu, pozwalający ocenić czas trwania webinaru.

Ciekawą opcją jest także możliwość dania feedbacku trenerowi. Informacja zwrotna przychodzi na mail trenera i nie jest widoczne dla pozostałych uczestników.

Testowałam także jak zachowa się załadowany plik pdf w formacie A4 pion. Widać go nadal w pionie (czyli program go nie obraca), nie jest pomniejszony lecz pojawia się strzałka do przewinięcia strony. To dobre rozwiązanie.

Zapraszam do śledzenia mojego bloga. Masz do dyspozycji kanał RSS lub powiadomienie o nowym poście na email. Druga część postu pojawi się do końca tego tygodnia.

Reklamy

2 thoughts on “DimDim 6.0 Pro – wyniki testów programu do webinarów

  1. Pingback: ClickWebinar – przedpremierowy test polskiego programu | Webinar, webcast, e-learning

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s