Cz. 2 DimDim 6.0 Pro – wyniki testów programu do webinarów

Uwaga: od 15.03.2011 DimDim przestanie działać, gdyż został wchłonięty przez SalesForce.com i zostanie włączony do narzędzi na platformie Chatter wspierającej pracę zespołową.

Oto druga część mojej recenzji nt. DimDim 6.0 Pro.

4. Kończenie spotkania

Spotkanie kończymy przyciskiem „End meeting”. Program prosi o potwierdzenie, czysoftware do webinarów, program do webcastów, DimDim rzeczywiście chcemy zakończyć spotkanie.

Po webinarze trener otrzymuje mail z nagraniami (jeśli były robione).

Statystyki ze spotkania dostępne są w głównym panelu administracyjnym (czyli tam, gdzie planujemy spotkania). Aby się do nich dostać należy kliknąć „Meeting” -> „Search” -> „Show Meetings in Past”. Pojawi się zestawienie spotkań. Raport nt. uczestników można pobrać w pliku csv. W tym miejscu dostępne są także nagrania (jeśli był robione).

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

5. Jak było słychać?

Testowałam wcześniej swoje łącze aplikacją udostępnianą na stronie DimDim’a i otrzymałam komunikat, że wszystko jest OK.

Niestety w czasie spotkania na DimDim słychać było … słabo. Potwierdzają się po raz kolejny opinie o DimDim’ie, że ma problem z transmisją dźwięku. Głos prezentującego dociera z opóźnieniem do uczestnika spotkania – na moje ucho twierdzę, że jest to na tyle duże opóźnienie, że przeszkadza w komfortowym uczestnictwie w spotkaniach i warsztatach online – czyli tam, gdzie komunikacja jest dwukierunkowa. Mój głos docierał do osoby „po drugiej stronie” po wypowiedzeniu około 2-3 „normalnych” zdań (OK wiem, że to mało precyzyjna miara …).

W wypadku komunikacji jednokierunkowej, czyli webinarów, podczas których uczestnicy zadają pytania czatem, jakość transmisji oferowanej przez DimDim zupełnie wystarcza.

6. Plany cenowe

Wersja DimDim 6.0 Pro w wersji dla 50 uczestników kosztuje 25 USD za miesiąc (bez konieczności wiązania się umową na dłuży okres) oraz 250 USD przy złożeniu zamówienia na rok.

Wersja dla 100 uczestników to koszt – 50 USD/m-c lub 500 USD/rok.
Wersja dla 300 uczestników – 150 usd/m-c lub 1500 usd/rok.

7. Inne wersje DimDim’a

Istnieje wersja DimDim Webinar – rozbudowana o opcje zarządzania uczestnikami i pozwalająca na zgromadzenia 1000 osób oraz DimDim Free – raczej do prowadzenia spotkań niż webinarów (m.in. max. 10 osób, brak nagrywania) i do zastosowań hobbystycznych, nie profesjonalnych.

8. Podsumowanie

DimDim 6.0 Pro jest mistrzem w przygotowywaniu zaproszeń na webinary, do których chcemy pozyskać uczestników dzięki reklamie w internecie (unikalny wigdet z zaproszeniem).

Program daje w obecnej wersji dobre możliwości prezentacyjne i nadaje się do prowadzenia webinarów. Na pierwszy rzut oka jest intuicyjny, ale ma masę ukrytych funkcji i też ograniczeń, które należy poznać przed profesjonalnym użyciem. DimDim nie wymaga instalacji żadnych plików na komputerach uczestników i prowadzących.

DimDim może się pochwalić znakomitym wsparciem dla użytkownika, choć tylko w języku angielskim.

Na minus zapisałabym:

  • niekomfortowe w odbiorze opóźnienie w transmisji dźwięku
  • brak możliwości nagrywania całego webinaru, czyli także tego co się dzieje na tablicy interaktywnej
  • „zamieszanie” przy zaproszeniach (polsko-angielska wersja standardowego zaproszenia)
  • ukryte opcje (np. prywatny czat, ikony nastrojów, itp.) w rozwijanej liście menu, co powoduje, że bardziej zaawansowana obsługa jest utrudniona
  • brak opcji dzielenia aplikacji pozwalającej na pracę na programie otwartym na komputerze jednego z uczestników spotkania. Dostępna jest tylko opcja dzielenia ekranu lub okna programu, ograniczona do pokazywania zawartości a nie wspólnej pracy na programie. Takie zastosowanie jest jednak niszowe, więc jeśli nie prowadzisz warsztatów online np. o tym jak korzystać z jakiegoś softu, to nie bierz sobie tego punktu do serca.
Reklamy

4 thoughts on “Cz. 2 DimDim 6.0 Pro – wyniki testów programu do webinarów

  1. Z przykrością stwierdzam: DimDim – kiedy go zobaczyłem wywołał u mnie niemały entuzjazm, kończył mi się wtedy miesiąc testowy na GoToWebinar. Z czasem emocje opadły i … zastanawiam się nad ich przyszłością.

    • Ja mam podobnie. Też byłam zachwycona. I nie chodzi i tu o cenę, bo DimDim w wersji nadającej się do profesjonalnego zastosowania wcale nie jest taki tani, ale DimDim mi się podoba od strony funkcjonalnej a nowe funkcje w wersji 6.0 bardzo dużo wniosły do tego programu. Ale te opóźnienia w transmisji głosu są deprymujące. Wczoraj prowadziłam szkolenie przez Spreed – na tym samym łączu internetowym – transmisja głosu była bez porównania lepsza.

  2. Pingback: Cz. 2 – Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online | Webinar, webcast, e-learning

  3. Pingback: ClickWebinar – przedpremierowy test polskiego programu | Webinar, webcast, e-learning

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s