Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online – cz. 1

Program do webinarów, program do webcastów1. Zanim zaczniesz

Program do webinarów i spotkań online Spreed jest dostępny będzie na dniach w wersji polskiej (moje wszystkie screenshoty i filmy pokazują wersję angielską lub niemiecką, więc możesz mi tylko uwierzyć na słowo, że wersja polska już istnieje, w czym mam swój mały udział, gdyż sprawdzałam ostatnio tłumaczenie).

Korzystanie z programu zaczynamy od strony www.spreed.com, gdzie przed rozpoczęciem spotkania każdy może sprawdzić jakość swego łącza internetowego.

Dostępne są obszerne materiały informacyjne w językach angielskim i niemieckim. Ciekawostką jest kanał Speedcom na You Tube, gdzie znajduje się kilkadziesiąt krótkich filmów (w języku niemieckim) o poszczególnych funkcjach programu oraz strona www.spreed.tv z zaproszeniami na darmowe webinary o Spreed (w j. niemieckim).

Pokój spotkań i lobby (bo Spreed oferuje taką funkcję wirtualnej poczekalni) można dostosować do swoich potrzeb umieszczając logo na spotkaniu i w lobby oraz  zdjęcie prelegenta.

2. Zapraszanie uczestników

Jakie program do webinarów? Jakie program do webcastów?

Zakładanie spotkania / webinaru

Spreed oferuje dwie możliwości zapraszania gości.

Pierwsza opcja to tworzenie zamkniętych spotkań. Tu wysyłanie zaproszeń odbywa się przez formatkę maila wbudowaną w system. Treść jej jednak można w pełni edytować. Listę uczestników stworzyć ręcznie lub zaimportowwać z innego programu w postaci pliku csv.

Druga opcja to tworzenie otwartych spotkań. W tym wypadku mamy możliwość skorzystania z już wspomnianej formatki lub skopiowania adresu URL utworzonego wirtualnego pokoju do własnego programu pocztowego lub e-mail marketingowego. Jednym słowem, jeśli chcesz umieścić w internecie formularz zapisów, to musisz skorzystać z zewnętrznego programu. Tina Buhr z Spreed poleciła mi Amiando (uzupełnienie z 31.03.11 – Amiano jest już zintegrowane ze Spreed, więc każdy może z niego korzystać) a ja osobiście korzystałam z Get Response.

Spreed, jeśli wybierzesz taką opcję, będzie wysyłał do zaproszonych gości przypomnienia o nadchodzącym spotkaniu. Nie znalazłam jednak możliwości ustawienia częstotliwości wysyłki.

Już na etapie zapraszania można wybranej osobie lub osobom nadać prawa moderatora. Jest to ważne dla tych, którzy są organizatorami webinaru i oprócz uczestników zapraszają też prelegentów.

Panel administracyjny do tworzenia spotkania daje nam także możliwość: załadowania prezentacji a także innych plików (np. filmów).

3. Zaczynamy i prowadzimy webinar

Jaki program do webinarów? Jaki program do webcastów?

Lobby

Uczestnicy po zalogowaniu spotykają się w lobby, gdzie, jeśli nie dokonasz zmiany, będą oglądali slajdy z widokami znanych miast i prognozą pogody. Teksty, które zostały umieszczone w opisie spotkania (tworzone na etapie zaproszeń), widoczne są w dolnym lewym rogu. Moderator spotkania widzi na liście uczestników przybywających do lobby i może zaprosić ich do właściwego wirtualnego pokoju. Istnieje także możliwość takiego ustawienia lobby, aby uczestnicy widzieli swoje imiona i nazwiska lub pseudonimy, które podali przy logowaniu.

Jaki soft do webinarów? Jakie soft do webcastów?

Ekran główny w czasie webinaru (jeszcze bez prezentacji)

Spreed oferuje pracę w uczestnikami w trybie prezentacji, tablicy interaktywnej, dzielenia ekranu, mind mappingu i dzielenia aplikacji. Szczególnie te dwie funkcje wyróżniają program od konkurencji. Przełączanie się między tymi opcjami jest bardzo proste – menu znajduje się w dolnej części ekranu i jest zawsze widoczne. Pracując w trybie prezentacji można jednocześnie używać tablicy interaktywnej i rysować po slajdach.

Program do webinarów, program do webcastów

Przykład mapy myśli utworzonej w Spreed

Trener bądź prowadzący może aktywować kamerę być obecnym na ekranach komputerów uczestników także ciałem. Także uczestnicy mogą (jeśli tę możliwość udostępni im prowadzący) mieć włączone swoje kamerki.

W Spreed można pokazywać też filmy (AVI, FLV, i inne). Jakość transmisji jest świetna. Film (max. 5 MB) ładuje się przed spotkaniem na serwer Spreed.

Pliki, które można załadować na serwer przed webinarem, to: Adobe PDF, MS Powerpoint, MS Word, MS Excel, OpenDocument, OpenOffice, JPG, PNG, TIFF, GIF, i inne graficzne, Video (wyżej wspomniane AVI, FLV i inne) i Audio (MP3 i innne). @Łukasz – pliki pdf w formacie A4 pion widoczne są w pionie.

Jaki soft do webinarów? Jaki soft do webcastów?

Czat - kursywą wiadomości przesłane na czasie prywatnym

Do dyspozycji jest także czat. Działa zarówno za zasadzie „wszyscy widzą wszystko” ale i na zasadzie „szeptania”, czyli każdy uczestnik może komunikować z innym uczestnikiem, tak że inni tego nie widzą.

Jaki program do webinarów? Jaki program do webcastów?

Ikony stanu. Moje ulubione to oczywiście "oklaski"

W nowej wersji 5.6 dodano nowe ikony stanu i teraz Spreed może się pochwalić ich kompletem – począwszy od„Zgadzam się” i „Nie zgadzam się”, poprzez  „Mam pytanie” do ostatnio dodanych oklasków, uśmiechu i prośby o przerwę. Ikona typu „Muszę na chwilę wyjść” znajduje się przy nazwisku danej osoby.

W wersji 5.6 moderator może także usunąć uczestnika ze spotkania, a więc nie warto zbyt brykać na webinarach, bo …. za burtę. Rozbawił mnie ekran, który widzi „wykopany” uczestnik. Przede wszystkim jest to komunikat, że moderator usunął cię ze spotkania a zaraz pod tym kolejny – jeśli chcesz prowadzić swoje webinary, to tu możesz się zalogować ….

Ciekawą nową funkcją jest możliwość przeniesienia uczestnika /uczestników do lobby w czasie trwania spotkania. Myślę, że można zastosować tę opcję w warsztatach online. Część uczestników na chwilę opuszcza spotkanie, reszta przygotowuje dla tej grupy np. zadanie do rozwiązania.

Podobają mi się w Spreed czytelne, duże ikony na górnym pasku pokazujące włączony / włączony mikrofon. W części innych programów są one po prostu mikre i w ogóle ich nie widać.

W Spreed można nagrywać webianry, ale tego rozwiązania nie testowałam. 24.11 będę miała do dyspozycji wersję programu z nagrywaniem, więc jednocześnie będzie to test tej funkcji (uzupełnienie z 31.03.2011 – nagrywanie zadziałało świetnie. Nagrania są przechowywane bez ograniczeń czasowych na serwerach Spreed, nie można ich ściągnąć do siebie na dysk).

(Uzupełnienie z 31.03.2011 – w wersji 5.7 dodaną ręczną możliwość dostosowania szybkości działania programu do różnych typów łączy internetowych).

Druga część postu pojawi się w przyszłym tygodniu. Zapraszam do śledzenia mojego bloga. Masz do dyspozycji kanał RSS lub powiadomienie o nowym poście na email.

A jeśli moja recenzja pomaga Ci w podjęciu decyzji zakupu programu Spreed, będzie mi miło, jeśli kupisz go przez mój link partnerski. Dzięki temu otrzymam prowizję od producenta a ty dasz mi znać, że cenisz moją pracę. Klikając z ten link przejdziesz do sklepu Spreed, w którym kupisz licencję.

PS. Jeśli chcesz zobaczyć webinar w programie Spreed, to odwiedź moje darmowe webinary. Pierwszy z nich będzie o tym, czym są w zasadzie webinary i jak je zorganizować. Drugi o tym, do czego możesz je wykorzystać i co możesz dzięki nim zyskać stosując je jako narzędzie marketingowe lub szkoleniowe w swojej firmie, nawet jeśli jest to „mała wielka firma”, czyli jednoosobowa działalność  gospodarcza. Terminy 24.11.2010 i 7.12.2010. Zapisz się a jeśli nie będziesz miał czasu na udział w webinarze, to doślę Ci link do nagrania.

Test programu Adobe Connect
Test programu ClickWebinar / ClickMeeting
Test programu Webex Meeting, Event, Training Center
Test programu GoToWebinar
Adobe Connect Now – Film z wirtualnego pokoju
Microsoft Lync – Oto mój screencast z Microsoft Lync
Talk Fusion – Oto test Talk Fusion 

14 thoughts on “Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online – cz. 1

 1. Pingback: Cz. 2 – Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online | Webinar, webcast, e-learning

 2. Pingback: ClickWebinar – przedpremierowy test polskiego programu | Webinar, webcast, e-learning

 3. Pingback: Plany na Nowy Rok | Webinar, webcast, e-learning

 4. Pingback: Webinar, webcast, transmisja online i wiele innych definicji wyjaśnionych | Webinar, webcast, e-learning

 5. Pingback: Nauka języków obcych online dzięki programom do webinarów | Webinar, webcast, e-learning

 6. Pingback: GoToWebinar – czy to rzeczywiście Mercedes wśród programów do webinarów? | Webinar, webcast, e-learning

 7. Pingback: Present Online Now – program do hobbystycznych webinariów | Webinar, webcast, e-learning

 8. Pingback: Cisco Webex – test pakietu programów do webinarów, szkoleń i spotkań online, cz. 1 | Webinar, webcast, e-learning

 9. Pingback: ClickWebinar i ClickMeeting nowy, pełny opis możliwości programu | Webinar, webcast, e-learning

 10. Pingback: Adobe Connect 8 – mój test kolejnego programu do webinariów (cz.1) | Webinar, webcast, e-learning

 11. Pingback: Zipcast, czyli SlideShare dodaje program do webinarów | Webinar, webcast, e-learning

 12. Pingback: Adobe Connect 8 – cz. 2 mojej recenzji | Webinar, webcast, e-learning

 13. Pingback: Gdzie umieszczać pliki z nagranymi webinarami? | Webinar, webcast, e-learning

 14. Pingback: Jak udostępniać nagrania webinarów uczestnikom? Amazon S3 | Webcomm - just communicate

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s