GoToWebinar ciąg dalszy testu programu firmy Citrix

Oto druga część recenzji programu GoToWebinar. Część pierwsza dostępna jest tu.

3. Prowadzenie webinaru

Po uruchomieniu programu z prawej strony ekranu pojawia się panel obsługi (patrz grafika 1). Panel składa się z rozwijanych okienek, które można „wyjąć” i przenieść pojedynczo w dowolną część ekranu (grafika 1). Jest to bardzo fajna opcja, która pozwala prowadzącemu umieścić ważne dla niego informacje w widocznym miejscu.

GoToWebinar, test programu do webinarów, webcast

Grafika 1. Po lewej stronie widać "wyjęte" okienka z panelu znajdującego się po prawej stronie. Na środku slajd z ppt, który widzą uczestnicy (nie widzą oni panelu po lewej i prawej stronie).

Panel daje prowadzącemu takie informacje:

Dashboard (puplit) (patrz grafika 3) – to genialna, rzadko spotykana funkcja. Prowadzący widzi nie tylko czas do końca spotkania, ilość uczestników ale i ilość uczestników, którzy na ekranie swojego komputera mają otwarte okno
z webinarem i ilość, tych którzy
się „przeklikali” gdzie indziej. Daje to prowadzącemu możliwość zareagowania, gdy uczestnicy „odpływają” w czasie webinaru inne strony internetowe.

GoToWebinar, test programu do webinarów, webcast

Grafika 3. Na pasku "Attentive" widać ilość uczestników, którzy mają otwarty ekran z webinarem (kolor zielony) a na czerwono pokazana jest (akurat nie na tej grafice) ilość uczestników, którzy "się przeklikali" na inną stronę www.

Audience View (na grafice 1 w górnym lewym rogu) – to kolejna ciekawa opcja. Prowadzący widzi w tym okienku, to co uczestnik. Jest to ważne, gdyż trzeba pamiętać,
że slajd zmieniony na komputerze prowadzącego pojawi się z pewnym opóźnieniem na ekranie uczestnika. Mówię tu o sekundzie lub dwóch. Ta funkcja pomaga trenerowi mówić o tym, co widzą uczestnicy a dzięki temu prowadzić dobrą prezentację.

Attendee List (na grafice 1 drugie okienko z lewej strony ekranu) – przy każdym uczestniku pojawia się zestaw ikon pokazujący uprawnienia uczestnika (możliwość rozmowy głosowej, rysowania) oraz czy uczestniczy aktywnie w webinarze (podniesiona ręka, oglądanie ekranu z webinarem lub nie). Klikając prawym klawiszem na uczestnika można mu dać uprawnienia moderatora, organizatora, itp.

Audio – pokazuje poziom głośności.

Pools (ankiety) – prowadzący może przed webinarem przygotować maksymalnie
8 ankiet. Można tworzyć pytania otwarte i zamknięte, pytania z odpowiedzią tekstową
oraz skalą oceny. Wadą GoToWebinar jest możliwość tworzenia do pytania ankietowego tylko pięciu odpowiedzi. To moim zdaniem za mało. Dziesięć – to rozsądna granica. Inną wadą rozwiązania jest to, iż raz użyta ankieta nie może zostać ponownie zastosowana w tym samym webianrze. Czyszczenie wyników ankiety i możliwość jej ponownego zastosowania to przydatne funkcje. Wystarczy wyobrazić sobie zastosowanie pytania testowego na początku webinaru i na końcu. W niektórych programach wystarczy umieścić takie pytanie raz w GoToWebinar trzeba je utworzyć dwa razy.

Questions (pytania) i Chat – pytania, które uczestnicy nadsyłają czatem pojawiają się

GoToWebinar, test programu do webinarów, webcast

Grafika 3. Pytania od uczestników i odpowiedzi, które można wysyłać do wszystkich lub osoby zadającej pytanie.

w okienku Questions. Prowadzący może zaznaczyć sobie, na które pytanie już odpowiedział. Odpowiedzi można udzielać  oczywiście także czatem wysyłając wiadomość widoczną dla wszystkich albo tylko do zadającego pytanie.

A teraz najważniejsze GoToWebinar działa na zasadzie dzielenia ekranu. Oznacza to, że przed webinarem nie ładuje się prezentacji na serwer dostawcy programu. Uczestnicy zobaczą to co prowadzący ma na ekranie.

Przez to GoToWebinar jest świetnym programem dla wszystkich, którzy w czasie webinarów prezentują działanie programów a także muszą się przełączać między różnymi aplikacjami lub prezentacjami.

Od razu więc kusi, aby wytestować jak działa transmisja filmu. Niestety nie działa. Brak płynności oraz odtwarzania dźwięku. GoToWebinar nie daje także możliwości pokazania przekazu wideo, na którym byłby widoczny prowadzący.

Uważam, że GoToWebinar należy obsługiwać na komputerze z dużym ekranem, minimum 15”. Na moim ekranie 13” miałam problem z ciągłym rozwijaniem lub przesuwaniem okienek z informacjami.

GoToWebinar jest programem rzeczywiście dedykowanym do prowadzenia webinarów a nie do warsztatów online czy spotkań biznesowych. Dlatego nie ma tam do dyspozycji typowego whiteboardu. Trener ma możliwość używania narzędzia do rysowania, służą one raczej jednak do zaznaczania czegoś na prezentacji. Nie ma narzędzia do pisania tekstu (z klawiatury) ani rysowania figur geometrycznych.

Webinar można nagrywać. Do dyspozycji są dwa formaty. Jeden – producenta. Takie pliki są umieszczone na serwerze producenta i po roku są kasowane. Drugi – Windows Media Player. Nagrywana jest prezentacja oraz wyniki ankiet.

GoToWebinar, test programu do webinarów, webcast

Grafika 4. Mail, który organizator otrzymuje po webinarze.

4. Kończenie webinaru

Webinar kończy się wybierając z górnego paska narzędziowego Exit Webinar. Po webianarze organizator otrzymuje mail informujący, że gotowe są statystyki. Są ich trzy rodzaje: o zapisanych na webinar (lista osób, data, godzina, itp.), o uczestnikach webinaru, łącznie z zadawanymi pytaniami przez uczestnika oraz o samym webianrze (ile osób uczestniczyło non stop, ile „przeklikiwało się” na inne aplikacje, ile było zadawanych pytań na czacie, itp.

Można także, co pisałam w pierwszym odcinku recenzji, wysłać automatycznie wiadomości do uczestników, inne do obecnych na webinarze i inne, do tych którzy się zapisali i nie mogli w nim uczestniczyć. To znakomita funkcja pozwalająca na jeszcze lepszą komunikację z uczestnikami.

5. Jak było słychać?

GoToWebinar pozwala na uczestniczenie w webinarze uczestnikom posiadającym słabe łącze. Brałam udział w kilkudziesięciu webinarach prowadzącym na GoToWebinar mając mobilne łącze o przepustowości ok. 100 kb, czyli bardzo słaby Edge. Oczywiście do prowadzenia webinarów należy mieć lepsze łącze.

GoToWebinar to moim zdaniem jeden z lepszych programów pod względem jakości dźwięku.

6. Inne wersje programu i plany cenowe

GoToWebinar

Dla 100 osób – 99 usd/m-c lub plan roczny 948 usd

Dla 500 osób – 399 usd lub plan roczny 3828 usd

Dla 1000 osób – 499 usd lub plan roczny 4788 usd

GoToMeeting to program przeznaczony typowo do spotkań biznesowych. Maksymalna wielkość wirtualnego pokoju to 15 osób. Ciekawostką jest fakt, że program jest zintegrowany ze Skypem i możemy poprzez ten komunikator zarosić gości na spotkanie za pomocą GoToMeeting.
Cena za miesiąc to 49 usd a plan roczny to 468 usd.

GoToTraining to bardziej zaawansowana wersja GoToWebinar. Umożliwia zarządzanie uczestnikami oraz wynikami ich nauki (m.in. większe możliwości kompleksowej oceny testów wiedzy wykonywanych przez uczestników).
Cena pokoju dla 25 osób to 149 usd na miesiąc lub 1428 usd rocznie a dla 200 uczestników – 349 usd miesięcznie lub 3348 usd.

7. Podsumowanie

GoToWebinar jest moim zdaniem świetnym programem dla osób prowadzących webinary, w czasie których prezentowany jest program lub programy lub pokazywane jest kilka różnych prezentacji.

Bardzo cenię sposób myślenia producenta o webinarach, jako narzędziach marketingu. Panel do obsługi zaproszeń oraz follow up po webinarze zasługują na medal!

Nie jest to jednak program uniwersalny. Nie da się na nim poprowadzić efektywnego spotkania firmowego typu burza mózgów (brak opcji pisania tekstowego, można tylko pisać myszą posługując się nią jak długopisem), ani webinaru, w czasie którego trzeba pokazać jakiś film.

GoToWebinar, test programu do webinarów, webcast

Grafika 5. Polsko-angielskie zaproszenie dla uczestnika

Mam też zastrzeżenia do zaproszeń wysyłanych do uczestników. Brak możliwości przetłumaczenia części tekstu na język polski powoduje, że można zastosować tę opcję dla grupy docelowej znającej angielski. W innym wypadku może skończyć się to masą pytań i obaw ze strony uczestników.

Podobny problem jest z formularzem zapisów. Można stworzyć własne pola formularza, ale strona z formularzem, na której rejestrują się uczestnicy ma angielskie teksty dotyczące zbierania danych osobowych, itp.

Podsumowanie

Plusy:

1. Kompletny moduł zarządzania zaproszeniami dla uczestników zastępujący program do e-mail marketingu, z którego trzeba korzystać w wypadku większości innych programów do webinarów.

2. Znakomite narzędzia do obserwacji zachowania grupy pozwalające prowadzącemu na prowadzenie atrakcyjnych webinarów.

3. Bardzo dobra jakość dźwięku nawet przy słabym łączu.

4. Rozbudowane raporty pozwalające na ciągłą optymalizację prowadzonych webinarów
a także na podjęcie działań marketingowych po szkoleniach.

Minusy:

1. Brak możliwości przetłumaczenia na język polski całego zaproszenia i całego formularza zapisu.

2. Brak transmisji video.

3. Wąska specjalizacja – program tylko do webinarów.

4. Brak pokoju na 50 osób, co pozwoliłoby korzystać z GoToWebinar za niższą opłatą (pokój 100 osobowy jest w niektórych branżach nie aż tak potrzebny a 99 usd miesięcznie to nie mało).

Podobne posty:

Test programu ClickWebinar
Test programu Spreed cz. 1 oraz cz. 2.
Test programu Dim Dim 6.0 Pro cz. 1 oraz cz. 2.
Reklamy

3 thoughts on “GoToWebinar ciąg dalszy testu programu firmy Citrix

    • Jako uczestnik mogę powiedzieć, że nie występuje urywanie dźwięku nawet przy moim super kiepskim łączu (edge). Jak prowadzący (dość jednak słabe łącze z upload ok. 200 kbs – inne niż wcześniej wymieniony edge) uważam, że głos dochodzi do innych na tyle szybko, że opóźnienie jest prawie nie zauważalne.

  1. Pingback: ClickWebinar – przedpremierowy test polskiego programu | Webinar, webcast, e-learning

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s