Present Online Now – program do hobbystycznych webinariów

Present Online NowDzięki ekspresowej wiedomości na Facebooku spotkaliśmy się w 5 osób (wielkie dzięki!) w Present Online Now, aby wytestować to amerykańskie oprogramowanie. Darmowy pokój dla 10 osób, to dla poszukiwaczy okazji w internecie niezła gratka. Czy na pewno warto skusić się na darmowe rozwiązanie do spotkań, warsztatów online i webinarów?

Po teście, w skrócie, określiłabym go jako wirtualny pokój do bardzo hobbystycznych zastosowań. Dlaczego? Oceń sam! 

Pomoc w Present Online Now

Na stronie Present Online Now niby znajdują się filmy video nt. obsługi programu, ale okazuje się, że tylko dwa. A jeśli chcesz więcej, to możesz napisać do producenta. Może zrobią więcej …

Także forum i czat nie dały mi szans na uzyskanie pełnej informacji o obsłudze programu.

Program dostępny jest tylko w języku angielskim. Zanim przeczytasz ten post możesz obejrzeć mój screencast z wnętrza programu:

1. Zakładanie spotkania

W Present Online Now można założyć cztery typy spotkań (patrz grafika poniżej).
Ja testowałam opcję nr 1, czyli pokój bez konieczności rejestracji.

Present Online Now zakładanie wirtualnego pokoju

Zakładanie wirtualnego pokoju - opcje

Założone spotkania pokazane są na liście. O wzrost ciśnienia przyprawiło mnie miejsce umieszczenia linku do wirtualnego pokoju, który musiałam przesłać współtowarzyszom testu. Gdy kliknie się w założony wirtualny pokój, to link pojawia się na dole listy. Jest to miejsce zupełnie niewidoczne i nietypowe dla tego typu programów. Brak poprawnego usability w Present Online Now towarzyszy uczestnikom nie tylko na tym etapie pracy z tym programem.

Uczestnicy klikając na link przechodzą do ekranu logowania. Muszą podać swoje imię i nazwisko lub nick a także e-mail. To pierwsze pole ma ograniczoną liczbę znaków, tak że moje imię i nazwisko już się nie mieści.

2. Prowadzenie spotkania

Present Online Now daje możliwość:

 1. prezentowania plików PDF (tylko)
 2. dzielenia ekranu
 3. pokazywania stron www przez wewnętrzną przeglądarkę.
Present Online Now wirtualny pokój

Uczestnicy i prowadzący mogą komunikować głosowo (także z równoczesną transmisją video) a także przez czat. Otwierając czat prywatny z uczestnikiem mogę dać mu prawa do korzystania z kanału audio i video. To rozwiązanie jest mocno nieintuicyjne. Na dodatek nie znalazłam sposobu zabrania komuś głosu.

Z pięciu uczestników dwójce nie udało się włączyć do naszego spotkania głosowo i nie udało nam się ustalić przyczyny co takiego mogło się stać.

Czat działa standardowo. NIe ma tu wodotrysków (np. fontów w różnych kolorach).

Dodatkowo jest opcja pytań i odpowiedzi, gdzie każdy uczestnik może wpisywać swoje pytania a pozostali ich nie widzą. Ikona sygnalizująca nowe pytanie jedynie mruga, a że jest szara i umieszczona na szarym tle, to ją słabo widać.

Present Online Now - pytania i odpowiedzi

Okno pytań i odpowiedzi

Prezentowanie plików PDF byłoby do zaakceptowania, gdyby nie fakt, że nikomu z nas nie udało się odkryć narzędzia do powiększania otwartej strony na ekranie.
W efekcie załadowany plik z teksem ćwiczenia językowego, wcześniej wykonanego w Word, był kompletnie niewidoczny – litery były za małe, aby je przeczytać. Prezentacje wykonane w Power Poincie, gdzie na slajdach widniały wyrazy napisane fotem 20 pkt. i przekonwertowane do pdfa były bardzo dobrze widoczne.

Program miał także czasem problemy z przewijaniem kolejnych slajdów – strzałka przewijania nie reagowała i trzeba było wpisać „z ręki” numer kolejnego slajdu.

Funkcja dzielenia ekranu wygląda jak dosztukowana z innego oprogramowania. Graficznie i od strony usability nie przypomina reszty programu (patrz prawy dolny róg na poniższej grafice). Aby ją uruchomić należy ściągnąć mały plik i go zainstalować. Jest to powszechne rozwiązanie. W wypadku Present Online Now ładowanie trwa jednak dłużej niż zazwyczaj. Gdy plik już jest na naszym komputerze prelegentowi i każdemu z uczestników otwiera się nowe okna w przeglądarce internetowej, w którym widać dzielony ekran. Prelegent może pisać na ekranie. Do dyspozycji są różne kolory wirtualnych flamastrów (patrz na grafikę poniżej i czerwone zaznaczenie). To fajna opcja.

Present Online Now dzielenie ekranu

Dzielenie ekranu i możliwość pisania po nim (czerwona linia)

W Present Online Now można także pokazywać strony www przez wewnętrzną przeglądarkę. Działa tu podobny mechanizm jak w wypadku dzielenia ekranu
– i prelegentowi i uczestnikom otwiera się nowe okno w przeglądarce.

Ciekawą i przydatną funkcją jest funkcja „Presenter Room Posts”. To pole tekstowe znajdujące się w górnym lewym rogu pozwala prowadzącemu na umieszczenie tekstu, jego edycję, umieszczenie klikanego linku oraz zdjęcia. Można w ten sposób przekazać wiadomość marketingową, czy też w minimalny sposób spersonalizować swój wirtualny pokój.

Dodatkowe ustawienia pozwalają na przykład włączać i wyłączą powiadomienia głosowe przy pojawieniu się nowego wpisu na czacie, czy też nowego pytania od  uczestnika.

W pewnym zakresie można zmieniać ustawienia poszczególnych okienek funkcyjnych w wirtualnym pokoju.

Brak możliwości nagrywania, robienia ankiet, dzielenia aplikacji.

3. Kończenie spotkania

Brak przycisku do zakończenia spotkania. Prelegent nie ma możliwości obejrzenia listy uczestników (w niektórych programach dostaje się ją mailem, w innych dostępny jest moduł statystyk).

4. Ceny

Pokój do 10 osób – bezpłatny.
Pokój do 50 osób – 15 usd miesięcznie
Pokój do 100 osób – 30 usd miesięcznie
Pokój do 250 osób – 40 usd miesięcznie
Pokój bez ograniczeń – 50 usd miesięcznie.

5. Podsumowanie

Present Online Now choć ma dość sympatyczną stronę www, jest dla mnie typowym programem do zastosowań hobbystycznych. Z uwagi na zdarząjące się zacięcia w działaniu pogramu i jego słabą usability, nie poprowadziałabym na nim spotkania online ani webinaru.

Program ma jednak swoje zalety:

 • 10 osób może spotkać się za darmo
 • Ciekawa opcja pozostawiania wiadomości dla uczestników (pole notatek)
 • Podstawowe funkcje umożliwiające komunikację w wielu przypadkach wystarczą

Wady:

 • Nie intuicyjny interface, kiepska usability
 • Możliwość prezentowania tylko pdfów + brak lupy do powiększania tekstu
 • Sprawia wrażenie bycia zlepkiem programów
 • Tajemniczy producent (próżno szukać na stronie kontaktu z procentem oraz pochodzenia programu. Można się dopatrzeć adresu firmy tylko w ogólnych warunkach sprzedaży)
 • Ograniczone wsparcie techniczne
 • Brak ankiet
 • Brak białej tablicy
Podobne wpisy / recenzje na moim blogu:
Reklamy

One thought on “Present Online Now – program do hobbystycznych webinariów

 1. No właśnie mnie też nie powalił na kolana z powodów, o których wspominasz 😉
  Jak na razie połączenie skype+google docs mam opanowane najlepiej i wiem, na czym stoję. Ale oczywiście jestem otwarta na nowe, lepsze, nowocześniejsze pomysły…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s