ClickWebinar i ClickMeeting nowy, pełny opis możliwości programu

ClickWebinarMój pierwszy post o tym programie do spotkań, szkoleń online oraz webinarów pochodzi sprzed roku. W międzyczasie programowi przybyło wiele nowych funkcji a i tytuł postu przestał być aktualny. Oto recenzja programu ClickWebinar / ClickMeeting. Stan na 13.09.2011.

1. Zanim zaczniesz

Program ClickWebinar i siostrzany ClickMeeting można nabyć przez stronę internetową www.clickmeeting.pl. Zakup można poprzedzić 30-dniowym testem, wystarczy podać podstawowe dane, nie ma potrzeby podawania numeru karty kredytowej. Faktury za licencje wystawione są w Polsce.

Oba programy dostępne są w języku polskim (inne języki także są do dyspozycji).

W języku polskim dostępne są instrukcje obsługi programu (choć ta jest stosunkowo intuicyjna) oraz wskazówki jak prowadzić efektywne spotkania przez internet. Jest także blog, na którym prezentowane są porady dotyczące prowadzenia webinarów i spotkań online.

2. Zakładanie spotkania

Formularz pozwalający zaplanowanie spotkania umożliwia stworzenie unikalnego adresu URL pokoju spotkań – to ważne, gdy robimy kilka spotkań jedno po drugim – uczestnicy jednego nie „wejdą” przez przypadek na inne spotkanie.

ClickWebinar - zakladanie spotkania

Formularz zakładania spotkania (kolorowe prostokąty pochodzą ode mnie)

W nowej wersji wprowadzono do niego także:

możliwość tworzenia formularza zapisu na webinar. Ta funkcja wymaga rozszerzenia, można co prawda tworzyć formularz z własnymi polami, ale nie można dostosowywać do własnych potrzeb treści potwierdzenia zapisu, którą system wysyła do uczestnika. Nie można także wysyłać przypomnień tuż przed webinarem (chyba, że wyślesz je „z ręki”, czyli skopiujesz listę uczestników do skrzynki mailowej)

możliwość automatycznego powiadamiania przez media społecznościowe (Facebook, Twitter, LinkedIn) znajomych / społeczności związanej z marką / firmą o nadchodzącym webinarze (patrz żółta ramka na grafice powyżej).

– możliwość wyboru szablonu kolorystycznego wirtualnego pokoju (jest do wyboru kilkanaście takich skórek, a można także zrobić własną – patrz zielona ramka na grafice powyżej).

ClickWebinar wirtualny pokój

Widok programu od strony prowadzącego. Ustawiony kolor ramki, przycisków, w miejscu logo jest moje małe zdjęcie.

Na tym etapie można także:

– spersonalizować poczekalnę, którą uczestnicy zobaczą przed webinarem. Tekst informacji w poczekalni może mieć maksymalnie 160 znaków. Ponieważ jestem wielką fanką rozwiązań typu „poczekalnia”, to tu duży plus z mojej strony dla ClickWebinar (patrz fioletowa ramka na pierwszej grafice powyżej).

– zabezpieczyć wejście na webinar hasłem, co ma znaczenie przy płatnych szkoleniach.

Jest możliwość wdzwaniania się przez telefon na webinar (co powoduje brak konieczności transmisji dźwięku przez VOIP), ale na razie nie ma polskiego numeru (tylko numer w USA, gdzie program jest głównie sprzedawany).

Jak zaprosić uczestników?

Jeśli uczestnicy są zapraszani poprzez reklamę w internecie, to ClickWebinar wygeneruje nam link do pokoju spotkań i dalej trzeba posiłkować się zewnętrznym programem (np. do e-mail marketingu), który pozwoli na stworzenie formularza zapisów, gromadzenie danych i wysyłanie powiadomień do uczestników.

Gości można zapraszać z książki adresowej wbudowanej w system. Adresy można zaimportować w pliku csv lub formacie vCard. W takiej sytuacji nie ma możliwości zmiany treści zaproszenia – jest ono predefiniowane w systemie.

Zaproszenia wysyłane bezpośrednio z systemu ClickWebinar przychodzą na mail w takiej formie, że można je od razu zaimportować do kalendarza Google. Nie ma jednak importu do kalendarza w Outlooku.

3. Prowadzenie spotkania

Ważny update z 20.09.2011 – dostępne jest już nagrywanie wraz z narzędziem do edycji pliku mp4.

Prowadzący ma do wyboru szereg narzędzi:

ClickWebinar widok prowadzącego

do pokazywania prezentacji. Prelegent możne na niej pisać, co jest przydatne!

transmisja video – prowadzący może oczywiście użyć kamery (dostępna jakość transmisji w HD) i w razie potrzeby powiększyć okno ze swoją osobą na cały ekran.

– interaktywną tablicę. Oprócz standardowych opcji do dyspozycji są:  

 • import zdjęć z serwisu Flickr. To unikatowa funkcja. Korzystałam z niej w czasie warsztatów online. Sprawdziła się!
 • zaznaczanie kilku obiektów tekstowych na raz. Na przykład po to, aby zmienić jednocześnie kolor fontu. Wykorzystanie jw. Sprawdziło się.

– dzielenie ekranu. Tu minusem jest to, że gdy prelegent pokazuje swój ekran, to nie widzi, co uczestnicy piszą na czacie. Inne programy mają tu sprytniejsze rozwiązania.

– dzielenia aplikacji. Otwarcie mówiąc jeszcze nie korzystałam z tej funkcji.

– wewnętrzna przeglądarka stron www. Jeszcze czasem zawodna, ale wierzę, że uda się mechanizm poprawić, aby wszystkie strony www się w niej otwierały. 

– prezentacja filmów z You Tube

– ankiety. To narzędzie jest fajnie dopracowane w Clicku. Jest możliwość tworzenia pytań jedno- i wielokrotnego wyboru. Można tworzyć dowolną ilość odpowiedzi (rzadko spotykana opcja!).

Wszystkie pytania użyte w ankietach (na wszystkich webinarach prowadzonych w ramach jednej licencji) są przez system zachowywane i można je ponownie użyć a także przed ponownym użyciem przerobić.

Poza tym w czasie wyświetlania ankiety działa czat i można więc wykorzystać czas prezentacji wyników do interakcji z uczestnikami.

Wyniki ankiet nie są zapamiętywane. Można za to podejrzeć jak głosowali poszczególni uczestnicy.

– udostępnianie plików uczestnikom.

– zmiana aranżacji pokoju w czasie spotkania – np. powiększając czat, usuwając listę uczestników, czy też powiększając okno, w którym jest prowadzona transmisja video. To bardzo praktyczne rozwiązanie!

– czat. Jest możliwość wyboru adresata wiadomości i wysłania jej „do wszystkich”, „do uczestników”, „do prezentera”, „do organizatora”. Jest także tzw. czat prywatny.

Zapis czatu można wyeksportować do plików txt, xml i csv. Przydłoby się dopracowanie eksportu (np. w csv „sypią się” polskie znaki, txt podaje zapis czatu w jednej długaśnej linii a xml jest OK, ale jak się go skupiuje do worda, to także jest linią ciągłego tekstu).

Click ma także czat moderowanypytanie zadane na czacie przez uczestnika jest widoczne dla wszystkich dopiero po jego akceptacji przez moderatora lub prowadzącego. Dzięki temu na czacie pojawią się pytania związane z tematem spotkania a czat nie będzie rozpraszał niekontrolowanym zalewem informacji.

Na minus – okienko czatu prywatnego ma formę pokupu i zasłania inne obszary ekranu. Aby wygodnie na nim pracować, trzeba mieć ekran min. 15 cali (to oczywiście moja ocena).

– ikony stanu. Choć tu przydałby się większy wybór. Brakuje mi ikon typu uśmiech czy oklaski.

lista uczestników – w Clicku  niestety albo wszyscy widzą listę uczestników albo nikt (nawet prowadzący jej nie widzi). To trochę mało praktyczne, bo przy wyłączonej liście nie widać także, że ktoś „podnosi” witualną rękę, nie można mu także dać uprawnień do np. audio.

4. Kończenie spotkania

Webinar kończy się przyciskiem „Zakończ spotkanie”. Ciekawostką w ClickWebinar jest możliwość (na etapie przygotowania wirtualnego pokoju) stworzenia własnej strony pożegnalnej, która się ukaże uczestnikom po zakończeniu webinaru.
Na ekranie załączyłam przykład mojej strony. Jest to fajne narzędzie do wykorzystania
w komunikacji marketingowej.

ClickWebinar daje możliwość, co też jest unikalne, podejrzenia w statystykach lokalizacji, z której uczestnicy włączyli się do spotkania. Pozostałe statystyki, np. łatwe do wyeksportowania dane dotyczące liczby uczestników, wymagają jednak dopracowania.

5. Jak słychać przez Clicka?

Hmmmm…. Więcej webinarów na Clicku przeprowadziłam niż byłam uczestnikiem. Generalnie daję mu 4 (w skali starodawnej, czyli gdzie 5 jset najwyższą oceną), bo ilekroć jestem uczestnikiem, to słyszę drobne przycinanie dźwięku (nie przeszkadzające jednak w odbiorze treści, ale zauważalne). Podobny feedback mam od uczestników.

6. Inne wersje programu i plany cenowe

Siostrzanym do ClickWebinar jest ClickMeeting, program skonfigurowany tak, aby prowadzić spotkania i warsztaty online.

Maksymalna liczba uczestników

Do 25

Do 50

Do 100

Do 500

Do 1000

Plan Roczny
Oszczędzaj 25%

39zł

/ miesiąc

79zł

/ miesiąc

149zł

/ miesiąc

299zł

/ miesiąc

519zł

/ miesiąc

Plan Miesięczny

Płać co miesiąc

49zł

/ miesiąc

99zł

/ miesiąc

199zł

/ miesiąc

399zł

/ miesiąc

699zł

/ miesiąc

7. Podsumowanie

Producent wzbogaca ClickWebinar i ClickMeeting ciągle o nowe funkcjonalności. W tej chwili widać już, że Click jest alternatywą dla rozwiązań zagranicznych. Fajnie będzie, gdy już będzie dojrzałym programem.

Plusy ClickWebinar:

– Łatwa obsługa programu, zarówno przy zakładaniu spotkania, jak i w czasie prowadzenia.

– Duże możliwości dostosowania wirtualnego pokoju do potrzeb prowadzącego
i uczestników.

Nagrywanie wraz z narzędziem do podstawowej edycji nagrań (dodałam 20.09.2011)

– Możliwość otrzymania polskiej faktury i rozliczania się w złotych polskich.

– Integracja programu z mediami społecznościowymi

– Dużo updatów i nowych funkcji

Minusy:

– Nadal bral nagrywania (… już testowałam, ale start rynkowy dopiero nastąpi). (skreślono 20.09.2011)

– Brak zaawansowanych statystyk dotyczących uczestników.

– Brak możliwości sprawdzenia jakości łącza przez uczestnika (skreślono 16.11.2011)

– Brak wskaźnika pokazującego liczbę uczestników, którzy przeklikali się w czasie webinaru na inne okna przeglądarki

– Brak z Get Response, która ułatwiłaby zarządzanie zaproszeniami uczestników
z internetu.

Jeśli masz zamiar kupić licencję na ClickWebinar lub ClickMeeting i uważasz, że mój post / blog pomógł Ci w podjęciu decyzji, będzie mi miło jeśli kupisz ją przez mój link partnerski (otrzymam 20% prowizji o ceny zakupu). Aby to zrobić, kliknij tu

Podobne posty:

Test programu Adobe Connect
Test programu Webex Meeting, Event, Training Center
Test programu GoToWebinar
Test programu Spreed cz. 1 oraz cz. 2
Adobe Connect Now – Film z wirtualnego pokoju
Microsoft Lync – Oto mój screencast z Microsoft Lync
Talk Fusion – Oto test Talk Fusion 

Reklamy

11 thoughts on “ClickWebinar i ClickMeeting nowy, pełny opis możliwości programu

 1. Pingback: ClickWebinar – przedpremierowy test polskiego programu | Webinar, webcast, e-learning

 2. Pingback: Nowości w ClickWebinar – czat moderowany i ukrywanie listy uczestników | Webinar, webcast, e-learning

 3. Pingback: Cisco Webex – test pakietu programów do webinarów, szkoleń i spotkań online, cz. 1 | Webinar, webcast, e-learning

 4. Pingback: Test działania Talk Fusion | Webinar, webcast, e-learning

 5. Pingback: Cz. 2 – Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online | Webinar, webcast, e-learning

 6. Pingback: Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online – cz. 1 | Webinar, webcast, e-learning

 7. Pingback: Zipcast, czyli SlideShare dodaje program do webinarów | Webinar, webcast, e-learning

 8. Pingback: Transmisja online i webinar na Facebooku – czy się da i kiedy ma sens? | Webinar, webcast, e-learning

 9. Pingback: Gdzie umieszczać pliki z nagranymi webinarami? | Webinar, webcast, e-learning

 10. Pingback: Seria webinarów edukacyjnych organizowana przez ClickMeeting / ClickWebinar | Webinar, webcast, e-learning

 11. Pingback: Jak udostępniać nagrania webinarów uczestnikom? Amazon S3 | Webcomm - just communicate

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s