Adobe Connect 8 – mój test kolejnego programu do webinariów (cz.1)

adobe-logo 1. Zanim zaczniesz

Adobe Connect 8 musisz poznać, bo niektóre jego opcje są fantastyczne, ale muszisz też wiedzieć, że to chyba najbardziej niedostępny program na polskim rynku. Decyzją strategów firmy Adobe nie można kupić go polską kartą kredytową ani w amerykańskim ani europejskim sklepie online.

Można za to kupić licencję w Polsce u partnera Adobe lub bezpośrednio
u producenta
. Najtańsza wersja licencji w chmurze obejmuje obligatoryjnie 5 hostów (czyli administratorów spotkań) i musi być wykupiona na 1 rok. Koszt 5 pokoi 100 osobowych to ok. 5 000 euro.

Adobe oczywiście oferuje także licencje pozwalające klientom na instalację tego progamu na własnych serwerach. I tacy klienci zdają się stanowić główną grupę docelową firmy.

Zakup można poprzedzić 30-dniowym testem. A o ile mi wiadomo, w wypadku zakupu licencji na własny serwer, taki okres testowy może być dostosowany do potrzeb klienta.

Adobe Connect nie występuje w języku polskim (dostępne są angielski, niemiecki, rosyjski i kilka innych języków). Obsługa programu (także dla uczestników) jest tak prosta, że moim zdaniem nie stanowi to wielkiego problemu. Poza tym można „z ręki” zmieniać nazwy okienek z poszczególnymi funkcjami. Uczestnicy więc zobaczą polskie określenia (na grafice poniżej na przykład widać już zmienione „Uczestnicy” zamiast „Attendees”) oraz sposób zmiany kolejnej nazwy.

Adobe Connect 8 zmiana nazw podsow

Na stronie www znajduje się bogata baza wiedzy dot. stosowania programu oraz blog z aktualnościami.

Program działa za bazie Adobe Flash Plaer, więc nie ma potrzeby instalowania jakichkolwiek plików na komputerze prowadzącego czy też uczestnika.

Dostępne są wersje na urzędzania mobilne (iPad, iPod, BlackBerry, Android).

2. Zakładanie spotkania

Formularz pozwalający zaplanowanie spotkania umożliwia ustawienie wszystkich parameterów (data, godzina, potwierdzenie uczestnictwa, przypomnienia – te dwa ostatnie można całkowicie dostosować do swoich potrzeb) a także dodanie kolegów
i koleżanek uczestniczących w szkoleniu, którym można nadać jedną z kilku ról (prelegent, training manager, itp. – a role różnią się uprawnieniami).

Adobe Connect zakładanie webinaru

W Adobe Connect można stworzyć unikalny adresy URL pokoju spotkań – to ważne, gdy robimy kilka spotkań jedno po drugim – uczestnicy jednego nie „wejdą” przez przypadek na inne spotkanie.

Adobe Connect ma poczekalnę, którą uczestnicy zobaczą przed webinarem. Ale nie można jej personalizować. Przynajmniej w podstawowej wersji w chmurze. Szkoda!

Jak zaprosić uczestników?

Jeśli uczestnicy są zapraszani poprzez reklamę w internecie, to Adobe Connect wygeneruje nam link do pokoju spotkań i dalej trzeba posiłkować się zewnętrznym programem (np. do e-mail marketingu), który pozwoli na stworzenie formularza zapisów. Wysyłanie powiadomień do uczestników może nastąpić wtedy albo z programu do e-mail marketingu albo z książki adresowej wbudowanej w system. Adresy można zaimportować w pliku csv. Nie można uczestników dodać „z ręki”.

Zaproszenia wysyłane bezpośrednio z systemu przychodzą na mail w formie tekstowej.

3. Prowadzenie spotkania

Adobe Connect 8 wirtualny pokój

Prowadzący ma do wyboru szereg narzędzi w postaci tzw. POD’sów. „Pod” to w języku Adobe Connect okienka z poszczególnymi funkcjami programu. Można je wygodnie zestawiać „meblując” swój wirtualny pokój.

Oto narzędzia dostępne w Adobe Connect 8:

– pokazywanie prezentacji. Prelegent możne na niej pisać (we wszystkich kolorach), rysować (także we wszystkich kolorach) co jest bardzo przydatne!

– transmisja video – prowadzący może oczywiście użyć kamery (dostępna jakość transmisji w HD) i w razie potrzeby powiększyć okno ze swoją osobą na cały ekran.

adobe_connect_8_pokoje rozdzielanie uczestników na podgrupy, czyli możliwość tworzenia mniejszych pokoi w ramach wirtualnego pokoju. Pozwala to na pracę w zespołach roboczych, prowadzący może przechodzić z pokoju do pokoju i wspomagać uczestników w ich pracach. Na zakończenie wszyscy mogą się spotkać w dużym wirtualnym pokoju i omówić wynika prac. Znakomite rozwiązanie do szkoleń!

interaktywna tablica – chyba najlepsza wśród konkurentów. Można na niej pisać wszystkie polskie litery (co nie jest takie oczywiste u innych dostawców), można poprawiać raz napisany tekst (także i to nie zawsze jest dostępne), można oczywiście rysować a także zaznaczać kilka obiektów tekstowych na raz (by je przesuwać, nie można ich edytować jednocześnie). Zapisy z tablicy można drukować (w tym do pdfa).

– dzielenie ekranu. Tu minusem jest to, że gdy prelegent pokazuje swój ekran, to nie widzi, co uczestnicy piszą na czacie. Szkoda! Od Adobe oczekiwałabym lepszego rozwiązania.

Na grafice poniżej widać przycisk „Stop Sharing”, który rozkliknięty pokazuje możliwości dzielenia ekranu. Ciekawą opcją jest „Pause and Annotate”. Pozwala na zrobienie „zdjęcia” dzielonemu ekranowi, automatyczne przeniesienie się do wirtualnego pokoju
(z okna dzielonego programu) i rysowanie po nim.

Adobe Connect 8 dzielenie ekranu

Włączenie dzielenia ekranu powoduje na moim komputerze samoczynną zmianę schematu kolorów w systemie Windows Vista. Nie podoba mi się taka ingerencja programu w mój komputer!

– dzielenie aplikacji. Także ta opcja jest do dyspozycji, choć trochę „schowana”.

– przeglądarka stron www. Z pod’u o nazwie „Web Links” można „przenieść” uczestników do nowego okna w przeglądarce i spowodować, że wszyscy obejrzą tę samą stronę www.

– ankiety. To narzędzie jest znakomicie dopracowane. Jest możliwość tworzenia pytań jedno- i wielokrotnego wyboru. Można generować 3 rodzaje prezentowania wyników (%, liczba oddanych głosów i obie kompibacje na raz). Umieszczać można także dowolną ilość odpowiedzi (rzadko spotykana opcja!).

Adobe Connect umożliwia umieszczenie kilka ankiet równocześnie. Genialne rozwiązanie! Świetne w wypadku potrzeby zrobienia na przykład mini testu wiedzy, czy też podsumowania spotkania.

Adobe Connect kilka ankiet na raz

Wyniki ankiet nie są zapamiętywane. Można za to podejrzeć jak głosowali poszczególni uczestnicy.

– udostępnianie plików uczestnikom.

– zmiana aranżacji pokoju w czasie spotkania – np. powiększając czat, usuwając listę uczestników, czy też powiększając okno, w którym jest prowadzona transmisja video. To bardzo praktyczne rozwiązanie!

– czat. Jest możliwość wyboru adresata wiadomości i wysłania jej „do wszystkich”, „do uczestników”, „do prezentera”, „do organizatora”. Na czacie mozna pisać kolorowymi fontami i zmianiać wielkość czcionki. Zapis czatu host (organizator) może wysłać sobie na maila.

pytania i odpowiedzi (Q&A) – stosowane gdy prowadzący nie chcą, aby uczestnicy widzieli swoje pytania oraz gdy liczą się z dużą ich ilością. Ta funkcja bowiem daje możliwość zaznaczania pytań, na które już udzielono odpowiedzi, łatwego podejrzenia pytań bez odpowiedzi a także przydzielania prelegentom pytań, na które muszą odpowiedzieć.

Adobe_Connect_8_ikony_stanu– ikony stanu. Znakomity zestaw. W sam raz.

– lista uczestników – albo wszyscy widzą listę uczestników albo nikt. Choć tu odkryłam pewiem trik. Można ustawić listę tak, aby pokazywała tylko liczbę osób podnoszących „wirtualną rękę”, czyli korzystających z ikon stanu. W ten sposób prowadzący wie, że ktoś „podnosi” witualną rękę a uczestnicy nie widzą swoich nazwisk. Ale trochę to skomplikowane rozwiązanie. Powinna być opcja pokazywania lub nie listy obecności uczestnikom.

nagrywanie jest dostępne. Świetne jest to, iż w panelu administracyjnym jest narzędzie do przycinania nagrania! Super!

Część 2 recenzji Adobe Connect 8.

Podobne posty:

Test programu Webex Meeting, Event, Training Center
Test programu GoToWebinar
Test programu Spreed cz. 1 oraz cz. 2
Adobe Connect Now – Film z wirtualnego pokoju
Microsoft Lync – Oto mój screencast z Microsoft Lync
Talk Fusion – Oto test Talk Fusion 

17 thoughts on “Adobe Connect 8 – mój test kolejnego programu do webinariów (cz.1)

 1. Bardzo fajna recencja. Świetnie się czyta. Nie ma co się dziwić polityce licencyjnej Adobe. Targetują przedewszystkim korporacje. Zabawne bo jak kiedyś prosiłem ich o wycenę to Polscy przedstawiciele wydawali się zaskoczeni moim pytaniem:)

 2. Podpisuje się pod słowami Bartka – ciekawa i interesująca recenzja, chociaż Connect jest znany i bliski memu sercu ;), przeczytałem z zainteresowaniem. Z niecierpliwością będę czekał na drugą część. Jeżeli chodzi o spolszczenie pokoju wirtualnego to tak jak piszesz obsługa pokoju od strony użytkownika jest bardzo intuicyjna i możliwa nawet dla nieznających angielskiego, czy innych dostępnych języków tłumaczeń w Connect, niemniej istnieje możliwość w przypadku instalacji on-permise (na serwerach klienta) wykonanie spolszczenia wirtualnego pokoju albo przez dostawcę rozwiązania, albo nawet samodzielnie przez kupującego licencję.

  Chociaż w przeszłości różnie bywało, nasz rynek nie był może w kręgu specjalnych zainteresowań Adobe, to obecnie sytuacja zmieniła się na lepsze w tym zakresie. Chociaż rzeczywiście boli, że wersji hostowanej dla osób fizycznych i małych firm, skąd inąd dostępnej na rynku Europy Zachodniej, do Niemiec włącznie, nie można kupić w Polsce on-line, płacąc kartą kredytową, to jednak z zakupem wersji hostowanej na zamówienie (dostępnej w chmurze Adobe), czy wersji on-premis (instalowanej na serwerach klienta) nie ma problemu. Tak więc Bartek jeżeli jeszcze byłbyś zainteresowany uzyskaniem jakichkolwiek informacji dotyczących Adobe Connecta 8 w tym oczywiście wyceną,zapraszam do kontaktu ze mną obiecuję, że nie okażę zdziwienia ;), lub możesz się kontaktować z moją firmą (mediaKURSY).

 3. Pingback: Cisco Webex – test pakietu programów do webinarów, szkoleń i spotkań online, cz. 1 | Webinar, webcast, e-learning

 4. Pingback: Test działania Talk Fusion | Webinar, webcast, e-learning

 5. Pingback: Cz. 2 – Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online | Webinar, webcast, e-learning

 6. Pingback: Spreed 5.6 – testy programu do webinarów i spotkań online – cz. 1 | Webinar, webcast, e-learning

 7. Pingback: Zipcast, czyli SlideShare dodaje program do webinarów | Webinar, webcast, e-learning

 8. Pingback: GoToWebinar – czy to rzeczywiście Mercedes wśród programów do webinarów? | Webinar, webcast, e-learning

 9. Pingback: Adobe Connect 8 – cz. 2 mojej recenzji | Webinar, webcast, e-learning

 10. Pingback: Woooow, Google Hangouts i wtyczka Conceptboard | Webinar, webcast, e-learning

 11. Pingback: Woooow, Google Hangouts i wtyczka Conceptboard dla flexi « Życie jest elastyczne, twoja praca też może być. Pracuj flexi!

 12. Pingback: ClickWebinar i ClickMeeting nowy, pełny opis możliwości programu | Webinar, webcast, e-learning

 13. Pingback: ClickMeeting i ClickWebinar – recencja po roku pracy z programem | Webcomm - just communicate

 14. Witam,
  recenzja bardzo ciekawa, jednak nazbyt ogólna, mnie osobiście jednak brakuje opisów bardziej szczegółowych poszczególnych funkcji. Interesuje możliwość pracy na jednym pliku adobe’owym przez kilka osób jednocześnie (np.: w InDesing). Czy istnieje taka możliwość (np.: jak w Word WIN365, gdzie można rezerować nawet poszczególne akapity i na nich pracować, a pozostałe obszary pliku mogą być dowolnie modyfikowane prze innych użytkowników i nadpisywane na bieżąco)?

  pozdrawiam

  Paweł

 15. Pingback: ClickMeeting i ClickWebinar – recencja po roku pracy z programem | Webcomm - just communicate

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s