PBworks – narzędzie do tworzenia wiki, które mnie zachwyciło

PBworksPBworks to coś więcej niż narzędzie do tworzenia wiki. O pełnych możliwościach tego „chmurowego” programu w drugiej części tekstu. Na początek jednak o wiki, którą utworzyłam w PBworks tworząc przestrzeń do współpracy 10 osób w projekcie Web Quest for HRM,
w którym biorę udział z ramienia                                                                                             Obserwatorium Zarządzania.

Po co nam wiki?

W wiki zostaną umieszczone  projekty szkoleń przygotowane w formie webquestów (przeczytaj definicję webquestu). Przestrzeń w wiki wykorzystamy także jako miejsce do dyskusji w ramach projektu a także grupowania ważnych informacji (np. namiary na listę uczestników).

Jestem bardzo ciekawa jak sprawdzi się to narzędzie
w naszym projekcie, szczególnie do prowadzenia dyskusji
i gromadzenia doświadczeń i zasobów wiedzy.
Na pewno napiszę o tym za jakiś czas.

Zalety wiki w PBworks

Przede wszystkich łatwość obsługi. Do tej pory wydawało mi się, że wordpress.com to najprostszy system świata. Zmieniłam zdanie – teraz PBworks to numer 1 w kategorii PROSTA OBSŁUGA. Tę stronę główną i zawartość stworzyłam w ciągu około 2 godzin (każdy webquest, a jest ich 15, ma 7 podstron).

PBworks strona główna w wiki

Prostota obsługi przejawia się:

 • Szybkością dodawania stron – obejrzyj film, jak system pomaga dodać stronę, jeśli ma tę samą nazwę co link, pod którym ją linkujesz.
 • Elastycznością w kształtowaniu własnej przestrzeni (także pod kątem kolorystycznym),
 • Możliwością dodawania pluginów. Do dyspozycji są pluginy umożliwiające dodawanie filmów z YouTube, prezentacji PowerPoint czy też Skypa. Możnaz łatwością edytować tekst, dodawać tabele oraz zdjęcia.
Kiedy stosować wiki
Wiki znajduje zastosowanie wtedy, gdy zespoły (wewnątrz organizacji lub pracownik – klient) potrzebują wspólnej przestrzeni do:
 • budowania bazy wiedzy,
 • wymiany informacji (także o terminach),
 • pracy na dokumentach (wiki jest wyposażona w mechanizm śledzenia kto zrobił jakie zmiany).

Wiki to narzędzie przydatne w pracy zespołu akademickiego ale i w pracy prawników (budowanie bazy wiedzy, współpraca z klientami), agencji reklamowych, startupów, zespołów projektowych różnej „maści” a także dużych organizacji.

Rodzaje licencji PBworks

Z racji statusu naszego projektu (projekt non-profit) możemy pracować na wersji darmowej. Nie ma ona wielu funkcji dostępnych w wersjach płatnych, ale nam wystarcza.

Wersja dla uczelni i szkół to licencja typu „classroom” dla 100 osób za 99 usd za rok lub „campus” dla 1000 osób za 799 usd / rok. Te wersje dają możliwość np. wyszukiwania zawartości umieszczonych na podstronach dokumentów przez „search”, korzystania z tagów i RSS ale i dostosowania do własnych potrzeb uczelni dzięki otwartemu API.

PBworks dla biznesu wzbogacony jest prawdziwym narzędziem do pracy zespołowej. Ma m.in. narzędzie do zarządzania projektami. Cena to 299 usd za użytkownika za rok, ale w czasie rozmowy z przedstawicielem firmy otrzymałam pokaźny rabat (przy grupie 10 osobowej – 100 usd za 1 osobę za 1 rok).

Wadą PBworks jest brak cennika na stronie www i jasnego podziału funkcji programu
w poszczególnych licencjach.

Inne programy do tworzenia wiki …

… polecane przez praktyka i moją koleżankę Ilonę Buchem:

Reklamy

6 thoughts on “PBworks – narzędzie do tworzenia wiki, które mnie zachwyciło

  • Ja wdrażałam w firmie bazę wiedzy na Lotus Notes. Nie była to klasyczna wiki, bo także inne narzędzie. Ale baza wiedzy fajnie działała. Jednak utrzymywanie jej w dobrym stanie wymagało sporych nakładów pracy, a pewnych założeń nie udało się zrealizować, np. takich aby kierownicy budów umieszczali tam informacje o doświadczeniach zw. z określonymi rozwiązaniami technicznymi.
   Niestety baza wiedzy jest taka jakiej jakości jest wsad 🙂 A wsad wysokiej jakości oznacza czas. I koło się zamyka.
   Tak czy inaczej jestem ciekawa jak nam pójdzie w naszym małym projekcie.

 1. Dobrze, że zwróciłaś uwagę na zastosowanie wiki. Jest to narzędzie bardzo potężne i moim zdaniem niedoceniane. Wchodzi w skład w wielu platform e-learning a często leży odłogiem niewykorzystane.
  Środowisko do zadania typu webquest to jedno z zastosowań, ale jest ich mnóstwo, bo e-learning nabiera rumieńców właśnie dzięki pracy zespołowej. Wspólne tworzenie dokumentów, testów, arkuszy pracy, checklist, mini-projekty itd.
  Co ciekawe, mimo swoich potężnych możliwości nie natrafiłem na kłopoty z używaniem tego narzędzia przez uczestników szkoleń. Wydawało by się, że takie narzędzie, gdzie każdy dużo może skończy się „popsuciem” dokumentu, ale jednak intuicyjność obsługi powoduje, że nie ma z tym problemu nawet wśród uczestników, którzy nie wymiatają w technologii.
  Bariera jest raczej w tym, że edukatorzy nie zawsze są obyci z takim narzędziem, więc niekoniecznie wykorzystują.

  • Dzięki Sławek za ten komentarz. Wiki będziemy używać (mam nadzieję), że nie tylko do umieszczenia tam webquestów. Chcę także spróbować animować uczestników naszego projektu do pracy zespołowej w naszej wiki.
   Myślę, że dużą przeszkodą w prowadzeniu prac w wiki, jest fakt, że baaardzo jesteśmy przyzwyczajeni do maila i wymiany informacji tą drogą. Wymiana informacji przez mail a także odszukania maili jest bardzo w tej chwili łatwe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s