Gdzie umieszczać pliki z nagranymi webinarami?

amazon_s3Nagrywanie webinarów jest bardzo przydatne
w budowaniu nie tylko własnej biblioteki przeprowadzonych szkoleń ale jest to często dodatkowy element przyciągający uczestników na spotkanie
z trenerem i prowadzącym.

Często dostaję pytania od uczestników szkoleń, jak robić takie nagrania i jak je udostępniać.

Ja korzystam z programów do webinarów i warsztatów online, które mają wbudowaną możliwość nagrywania. Różne programy w różny sposób realizują takie nagranie. Są takie, które:

  • umieszczają nagrania na własnych serwerach i nie można ich ściągnąć na dysk komputera – można tylko wygenerować link dla uczestników (do tej grupy należy np. Spreed)
  • umieszczają nagrania na własnych serwerach, ale ograniczają w różny sposób ilość gromadzonych danych (np. w GoToWebinar nagrania po roku są kasowane, a ClickWebinar daje możliwość nagrania określonej ilości minut. Jeśli chcę nagrywać więcej, to muszę ściągnąć nagranie na dysk komputera opróżniając tym samym powierzchnię na serwerze).
Korzystając z programów drugiego typu należy mieć rozwiązanie, które uniezależni was od serwera dostawcy programu do webinarów. 

Nagranie webinaru trwającego godzinę to około 50-70 MB danych. Możemy taki plik zachować na dysku komputera ale nie prześlemy go uczestnikom webinaru mailem. Rozwiązaniem jest umieszczenie go na specjalnym serwerze i przekazywanie uczestnikom linku do pliku.

W tym celu korzystam z serwisu Amazon S3. Tak, tak, to dokładnie ten sam Amazon, o którym teraz myślisz 🙂 Do S3 logujesz się swoim hasłem i loginem z księgarni Amazon.
W screencaście zobaczysz jak dodawać plik i generować link.

Ile to kosztuje?

Rejestrując się do Amazon S3 musisz podać numer karty kredytowej. To boli, ale moja jeszcze nie została obciążona mimo, że korzystam z tego serwisu już prawie rok.

Ceny zależne są od wielkości przechowywanych plików i ilości ściągniętych danych (czyli im więcej uczestników Twoich webinarów będzie ściągało pliki, tym większa ilość ściągniętych danych).

Oto lista cen:

  • Przechowywanie plików – Pierwszy 1 TB / miesiąc – $0,140 za GB – webinar, jak pisałam to ok. 70 MB, czyli 7% granicy, od której są naliczane opłaty.
  • Transfer danych – Pierwszy 1 GB ściągniętych danych w miesiącu – za darmo. A następnie do 10 GB – $0,120 za GB.

Krótko mówić na moje potrzeby warsztatów online, które gromadzą po kilka osób, to świetne rozwiązanie i nadal, jak pisałam, nie udało mi się przekroczyć granicy płacenia.

2 thoughts on “Gdzie umieszczać pliki z nagranymi webinarami?

  1. Korzystam z Amazona ponad rok i powiem, że nigdy nie zawiódł. Stabilne serwery. Jeśli chodzi o opłaty to trzymam tam kilkanaście GB, nagrane webinary też. Kilka GB ściągniętych danych miesięcznie daje opłaty rzędu 15 – 20 zł w przeliczeniu z USD. Da się przeżyć, a serwery naprawdę godne polecenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s