Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, czyli wróżby na 2012

Dlaczego klienci biznesowi w Polsce zaczynają wykorzystywać webinary i warsztaty online w szkoleniach? Jak łączą się moje obserwacje z rynku z badaniem opublikowanym późną jesienią 2011 r. przez polską firmę HRP Group pt. „EFS — End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce”?

W 2011 roku zauważyłam, że moi klienci na polskim rynku zaczynają włączać webinary i warsztaty online do wachlarza wykorzystywanych narzędzia szkoleniowych głównie dlatego, iż chcą:

 • redukować ilość podróży służbowych pracowników – uczestników szkoleń – oraz trenerów wewnętrznych oraz ekspertów firmowych.
 • organizować krótsze szkolenia a jeszcze kilka lat temu popularne wyjazdy do ośrodka szkoleniowego ze Spa i basenem i wieczorną imprezą odchodzą w niepamięć.
 • być innowacyjni.

Tymczasem polski rynek szkoleniowy przeżywa żałobę po EFS’ach …

Późną jesienią 2011 ukazało się badanie przygotowane przez polską firmę HRP Group
pt. „EFS — End of Financial Support”*. Jak czytamy w słowie wstępnym głównym celem badania “było zdiagnozowanie obecnej i prognozowanej sytuacji na rynku szkoleń w Polsce, w kontekście wyczerpania środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.

Niestety albo stety fenomen EFS’ów budzi wiele emocji na polskim rynku i chyba za bardzo zajmuje uwagę firm szkoleniowych. Te skupiają się na pisaniu wniosków o dofinansowanie zamiast walczyć na rynku ofertą, kompetencjami i innowacją, czyli … tymi wszystkimi narzędziami, którymi MUSZĄ posługiwać się ich klienci, aby przetrwać i rozwijać się na swoich rynkach.

Wróćmy jednak do uczestników badania … 58,5% prognozuje „spadek popytu na szkolenia, którego główną przyczyną będą ograniczone, z uwagi na brak funduszy unijnych, budżety szkoleniowe przedsiębiorstw. Pracodawcy przyzwyczajeni do niskich cen szkoleń będą w mniejszym stopniu wysyłali swoich pracowników na szkolenia.”

Liczba szkoleń spadnie … co w związku z tym?

Tylko połowa firm szkoleniowych szuka nowych rozwiązań, które pomogą im przetrwać na rynku. Duża część zamierza po prostu szukać nowych klientów (42,8%) oraz nowych partnerów do współpracy (36,3%).

Ponad 42% firm chce wzbogacić ofertę o nowe tematy i nowoczesne metody szkoleniowe.

Niestety z badania nie dowiadujemy się jakie nowoczesne metody szkoleniowe budzą zainteresowanie firm szkoleniowych. Szkoda, to byłoby ciekawe!

Jednocześnie zapytano przedstawicieli firm szkoleniowych jakie formy szkoleń będą budziły zainteresowanie ich klientów, czyli przedsiębiorstw. Prawie 39% stwierdziło, że będą to szkolenia mieszane (blended learning, czyli stacjonarne połączone z wykorzystaniem nowych technologii).

formy szkolen cieszace sie najwiekszym zainteresowaniem w przyszlosci

Wykres 1. Formy szkoleń cieszące się największym zainteresowaniem w przyszłości (N = 343)

Uważam, że to dobry znak, że firmy szkoleniowe zaczynają zauważać trend do łączenia szkoleń tradycyjnych z innymi metodami. W Europie Zachodniej ten trend już się zadomowił i ma się dobrze.

Mam też wrażenie, że część klientów biznesowych jest o krok dalej w definiowaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod szkoleniowych. Wynika to konkurencyjności rynków, na których działają (a których „nie czują” EFS’owe firmy szkoleniowe”) i które wymuszają stosowanie nowych rozwiązań.

Z drugiej strony wiedza firm szkoleniowych na temat szkoleń mieszanych, metodyki ich prowadzenia, sposobu łączenia z szkoleniami tradycyjnymi oraz koniecznych narzędzi informatycznych, jest niewielka.

Tu EFS’y niewiele wniosły do rozwoju firm szkoleniowych. W projekty wpisywano najtańsze, często darmowe rozwiązania (a te szybko znikają z rynku, jak np. DimDim), które nie budują kultury posługiwania się nimi.

Wśród wielu trenerów biznesu, z którymi mam do czynienia, lęk budzi strona internetowa. Co prawda wszyscy ją posiadają, ale obsługuje ją zazwyczaj „magiczny” informatyk a umieszczanie na niej materiałów ze szkoleń (zamiast wysyłki mailowej) jest dla wielu osób nieosiągalne.

Kończąc tym akcentem życzę w Nowym Roku firmom szkoleniowym więcej profesjonalnego zapału i zainteresowania nowym technologiami wykorzystywanymi w szkoleniach a klientom biznesowym kontaktów z profesjonalnymi firmami szkoleniowymi.

*Badanie objęło 491 osób (355 przedstawicieli instytucji szkoleniowych, 73 przedstawicieli przedsiębiorstw oraz 63 trenerów, niezwiązanych na stałe z jakąkolwiek firmą szkoleniową). A tu można pobrać badanie.

2 thoughts on “Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, czyli wróżby na 2012

 1. Dziękuję za bardzo interesujący wpis. Podoba mi się analiza czy też może diagnoza szkoleń realizowanych w ramach EFS i ich rezultatów. Nie jestem jednak przekonany co do tak słabej oceny rozwiązań darmowych. Brak mi doświadczenia w temacie webinar ale bawiłem się trochę różnymi komercyjnymi i (prawie) darmowymi aplikacjami i jestem zdania, że wolne programy szybciutko dogonią TYCH WIELKICH. Myślę tutaj o WiZiQ, OpenMeeting czy BigBlueButton.

  • Tomasz, dzięki za interesujący komentarz.

   Moim zdaniem, mając okazję do obserwacji produkcji takiego oprogramowania i będąc betatestrem jednego z nich, opensource (OpenMeeting / BigBlueButton) nie dogonią tych, którzy na rynku są od 10 lat i myślę, że nie taka ich rola. Inne organizacje korzystają w opensourców a inne z płatnych rozwiązań.

   PS. Właśnie znalazłam dyskusję na Golden Line na temat „czy szkolenia f2f czy online” prowadzoną przez trenerów szkoleń tradycyjnych. To ciekawy komentarz do mojego wpisu – widać jaka mała wiedza jest na temat e-learningu w grupie zawodowej, która powinna być zorientowana w możliwościach nauczania przez internet.
   Zalogowane na GL osoby mogą zajrzeć tu: http://www.goldenline.pl/forum/2728686/szkolenia-face-to-face-vs-szkolenia-on-line/s/1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s