Narzędzia web 2.0 do szkoleń – które z nich są rzeczywiście darmowe

Web 2.0Czy tzw. darmowe narzędzia Web 2.0 wykorzystywane do szkoleń e-learningowych i jako uzupełnienie tradycyjnych są rzeczywiście darmowe? Tu znajdziesz przydatne programy
i informację o sposobie ich licencjonowania dla biznesu.

Dlaczego o tym piszę? Często słyszę i widzę wokół siebie opinie, że nie trzeba płacić za jakieś rozwiązanie, bo przecież można używać konta darmowego. Bezpośrednią motywacją do napisania tego wpisu był kontakt z narzędziem do nagrywania podcastów audioboo.fm, które na pierwszy rzut oka wyglądało jak darmowe. Jednak kontakt z działem sprzedaży był jak prysznic zimnej wody. To co jest darmowe do użytku prywatnego kosztuje do celów biznesowych 750 funtów brytyjskich rocznie. I to jest cena najniższego abonamentu.

W ramach mojego mini-badania przejrzałam m.in. narzędzia umożliwiające nagrywanie głosu i przygotowywanie podcastów, umieszczanie prezentacji i udostępnianie jej uczestnikom szkolenia, czy też przeznaczone do komunikacji i współpracy na czacie. Oto wnioski:

Wniosek nr 1

Do zastosowań biznesowych większość narzędzi Web 2.0 jest jednak płatna. Do zastosowań edukacyjnych – często bezpłatna lub abonamenty oferowane są z bardzo dużym rabatem.

Warto wspomnieć, że aby należeć do sektora edukacyjnego, szczególnie dla amerykańskich dostawców, musisz reprezentować szkołę podstawową, gimnazjum, liceum lub uczelnię. Szkoły językowe czy firmy szkoleniowe nie należą do grupy uprzywilejowanych.

Wniosek nr 2

Firmy mają dwa typy polityki cenowej. A) wersja biznesowa posiada masę dodatków i jest po prostu droga. Tu najlepszym przykładem jest PBwiki, o którym pisałam w jednym z postów; B) jest kilka typów abonamentów zawierających różne funkcje programu. Taka polityka jest zdecydowanie najkorzystniejsza dla firm.

Oto kilka szczegółów:

Nagrania głosu / podcasty

1. audioboo.fm – darmowa usługa do prywatnego użytku, min. 750 funtów brytyjskich dla biznesu.

2. intervue.me –  tylko do użytku prywatnego

Umieszczenie prezentacji i dyskusja z uczestnikami

3. Voicethreaddarmowa usługa do prywatnego użytku, min. 59 usd / rok dla biznesu. Jeśli chcesz, aby uczestnicy komentowali Twoje prezentacje, wystarczą im konta darmowe.

4. SlideShare – usługa darmowa, ale jeśli chcesz uniknąć reklam na Twoim kanale na SlideShare i chcesz udostępniać swoje prezentacje określonej grupie internautów, to musisz kupić abonament wart minimum 19 usd / m-c

5. BrainShark – jest konto darmowe, także dla wykorzystania biznesowego. Podobnie jak w wypadku SlideShare, jeśli nie chcesz udostępniać prezentacji wszystkim internautom, to musisz zapłacić abonament w wysokości min. 9,90 usd / m-c.

Screencast

6. screenr.com i screencast-o-matic.com – oba serwisy nie ograniczają darmowego ich użytkowania do celów biznesowych.

Wiki

7. PBworks – darmowa wersja i bardzo tania dla sektora edukacji oraz non-profit. Bardzo droga dla biznesu (300 usd rocznie licencja dla 1 użytkownika, przy większej ilości – korzystne rabaty) i wzbogacona o narzędzie do zarządzania projektami.

8. WikiSpaces – podobnie jak wyżej, cena dla biznesu min. 1000 usd / rok dla 100 osób.

Współpraca na czacie

9. Titanpad – jest co prawda darmowy, ale warto pamiętać, co dużymi literami pisze do nas dostawca tego program, czyli , że dostęp do obszaru roboczego może mieć każdy, kto posiada adres URL, więc nie umieszczaj tam danych będących w jakikolwiek sposób tajemnicą firmy.

Tak więc warto sprawdzać, czy dany program jest rzeczywiście darmowy, a jeśli jest darmowy, to jakie ograniczenia ma takie konto.

2 thoughts on “Narzędzia web 2.0 do szkoleń – które z nich są rzeczywiście darmowe

  1. Dość mizernie wygląda z tymi aplikacjami Web 2.0.

    Jeśli chcemy mieć rzeczywiście dobre oprogramowanie, pozostaje opensource i uruchamianie czegoś w swoim hostingu … choć to też do końca nie jest darmowe – gdyż kosztuje czas – na uruchomienie.

    Przypomina się zapomniane już trochę powiedzenie:
    „Nie ma nic za darmo …”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s